Nowy, 32-bitowy mikrokontroler kryptograficzny dla IoT

Firma Microchip Technology wprowadza nowy 32-bitowy mikrokontroler ze sprzętowymi podukładami kryptograficznymi. Model CEC1302 ma zestaw funkcji kryptograficznych, które powodują znaczny wzrost wydajności w stosunku do zabezpieczeń zrealizowanych w warstwie programowej. CEC1302 pozwala w łatwy sposób zabezpieczyć urządzenia Internetu Przedmiotów (IoT), zapewniając funkcje kryptograficzne i uwierzytelniające, wysoki poziom bezpieczeństwa i swobodę programowania.

Liczba zagrożeń bezpieczeństwa gwałtownie wzrasta – są coraz częstsze i dotykają większej liczby urządzeń, a ataki stają się groźniejsze oraz bardziej kosztowne. Układ CEC1302 zapewnia uwierzytelnienie oprogramowania systemu przed jego uruchomieniem, aby zapewnić, że program pozostał nienaruszony. To rozwiązanie chroni przez atakami typu man-in-the-middle, blokada usług czy backdoor. Może również służyć do uwierzytelniania aktualizacji oprogramowania, chroniąc system przed wirusami czy naruszeniem pamięci.

Realizacja kryptografii w warstwie sprzętowej stanowi dużą zmianę w kwestii bezpieczeństwa. Zapewnia to wysoki poziom bezpieczeństwa, nieosiągalny w formie oprogramowania dla układów o niskim zużyciu mocy. Układ CEC1302 oferuje zaawansowane zabezpieczenia, które umożliwiają podłączenie urządzenia bez narażania go na typowe zagrożenia związane z dostępem do Internetu.

Jeden układ CEC1302 jest kompletnym, programowalnym mikrokontrolerem zapewniającym prywatny klucz, co oznacza minimalizację ryzyka po stronie klienta. Układ ma funkcje oszczędzania poboru mocy oraz zwiększoną szybkość wykonywania kodu. Ponieważ CEC1302 jest kompletnym 32-bitowym mikrokontrolererem z rdzeniem ARM Cortex-M4,  koszt wprowadzenia dodatkowych funkcji bezpieczeństwa był bardzo niski. Sprzętowy podukład klucza publicznego jest od 20 do 50 razy szybszy, niż algorytmy programowe, a sprzętowe haszowanie jest 100 razy szybsze.

Do tworzenia aplikacji opartych na CEC1302 służy zestaw projektowy CEC1302 Clicker (numer produktu MIKROE-1970) firmy MikroElektronika oraz CEC1302 Clicker 2 (MIKROE-1969). Współpracuje z nimi komplet narzędzi projektowych MikroElektronika przeznaczonych dla mikrokontrolera Microchip CEC1302. Zawiera on płytki projektowe, programatory/debuggery i kompilatory. Można też wykorzystać standardowe narzędzia dla mikrokontrolerów ARM opracowane przez niezależne firmy.

Układ CEC2301 (numer produktu CEC1302D-SZ-C0) jest już dostępny w postaci próbek oraz w ilościach hurtowych. Mieści się w obudowie 144-WFBGA. Ceny zaczynają się od 1,75 USD za sztukę przy zamówieniach 10.000 sztuk. Dodatkowe informacje na ten temat są dostępne u sprzedawców Microchip oraz autoryzowanych dystrybutorów, a także na stronie układu.

Więcej informacji o układzie CEC1302 można znaleźć na stronie produktu.

O autorze