Wyjątkowo mały układ scalony firmy Espressif z Wi-Fi

Firma Espressif nieustannie udowadnia, że miniaturyzacja w elektronice postępuje z oszałamiającą szybkością. Tym razem prezentujemy układ WiFi, który producent zdołał zmieścić w obudowie o krawędziach długości 5 mm. W przeciwieństwie do innych, bardzo popularnych układów, ESP8266 nie integruje wewnętrznej logiki i nie posiada wbudowanego stosu, aczkolwiek dzięki temu jest on znacznie tańszy i świetnie sprawdzi się we wrażliwych kosztowo urządzeniach działających z wykorzystaniem systemów operacyjnych takich jak Linux czy Android. Podstawowe aplikacje to dekodery TV, tablety, telefony komórkowe – a więc typowo masowe zastosowania.

ESP8089 mieści w sobie symetryzator, przełączniki anten, wzmacniacze zarówno dla sygnału przychodzącego jak i transmitowanego, filtry i moduły zarządzania mocą. W maleńkiej obudowie zmieszczono więc całkiem sporo elektroniki analogowej, którą w przypadku innych układów często trzeba dodatkowo rozmieścić na płytce drukowanej. Espressif znany jest też z tego, że jego chipy i moduły zawierają elementy ułatwiające integrację z zasilaniem, np. poprzez dopasowanie napięcia zasilania.

Przesył danych możliwy jest w standardzie 802.11 b/g/n z częstotliwością 2,4 GHz. Do nadawania i odczytywania danych z ESP8089 służy interfejs SPI/SDIO. Z jego pomocą można także skonfigurować działanie układu, m.in. dopasowując ustawienia trybów oszczędzania energii i przetwarzania sygnałów. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych trybów pracy, prąd zużywany przez układ w stanie uśpienia wynosi tylko 12 ?A. W celu utrzymania łączności w standardzie Wi-Fi układ przejdzie w inny tryb pracy, który powoduje pobór zaledwie 0,5 mW mocy. Wszystko to w obudowie o rozmiarach 5 mm x 5 mm.

Podobny układ Wi-Fi + Bluetooth ESP8689 produkowany przez firmę Espressif właśnie uzyskał certyfikat Wi-Fi Alliance potwierdzający pełną zgodność ze standardem Wi-Fi. Jest to znaczący krok na drodze powiększania udziału w chińskim i światowym rynku urządzeń Internetu Rzeczy oraz potwierdzenie jakości produktów Espressif.

Dystrybutorem produktów Espressif w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze