Nowy układ przyciemniający do LED – oszczędność powierzchni do 70%

Firma Infineon wprowadziła układ CDM10V – kompaktowy interfejs o wysokim stopniu integracji dla systemów oświetlenia LED. Umożliwia on projektantom zastąpienie wielu elementów dyskretnych stosowanych w systemach ściemniania jednym układem. Uzyskuje się dzięki temu ograniczenie liczby elementów na płytce PCB, a tym samym zmniejszenie powierzchni zajmowanej przez system ściemniania nawet o 70%. Model CDM10V jest pierwszym jednoukładowym rozwiązaniem pozwalającym zamienić sygnał analogowy w zakresie od 0 do 10 V na sygnał PWM służący do ściemniania, którego wymaga kontroler oświetlenia. Generowany sygnał PWM o współczynniku wypełnienia od 0 do 100% pozwala stosować sprzężenie optyczne. Natężenie prądu wynosi 5 mA.

Układ CDM10V można wykorzystać w wielu komercyjnych i użytkowych systemach oświetlenia LED. Jednorazowa konfiguracja pozwala ustalić takie parametry, jak minimalny współczynnik wypełnienia (od 1 do 10%), częstotliwość sygnału PWM (od 200 Hz do 2 kHz), prąd obciążenia rezystora lub ściemniacza (od 50 do 500 uA) oraz funkcję ściemniania aż do wyłączenia (dim-to-off). Ponadto aktywna funkcja dim-to-off może opcjonalnie akceptować sygnały sterujące PWM.

Model CDM10V mieści się w małej obudowie SOT z sześcioma wyprowadzeniami. Został on opracowany z myślą o małych płytkach PCB i dużej gęstości upakowania elementów. Zakres dopuszczalnych napięć zasilania od 11 do 25 V zapewnia kompatybilność ze wszystkimi typowymi systemami LED – dotyczy to także żyrandoli, paneli sufitowych, plafonów, kinkietów, oświetlenia biurowego i oznakowania. CDM10V stanowi rozszerzenie bogatej oferty układów firmy Infineon (obejmującej także układy sterowników i tranzystorów MOSFET), które pozwalają uprościć i przyspieszyć projektowanie systemów oświetleniowych LED.

Produkcja masowa układów Infineon CDM10V rozpoczęła się w kwietniu. Są już dostępne próbki inżynieryjne, a także płytka demonstracyjna i konfiguracyjna.

Dodatkowe informacje o układach są dostępne pod adresem www.infineon.com/cdm10v.

O autorze