ESP8252 zaprojektowany z myślą o wearables

espressif_esp8252

Okulary, zegarki, bransoletki – wszystkie te elementy naszego codziennego stroju można kupić w wersji elektronicznej, z dostępem do sieci. O zapewnienie tego dostępu zatroszczyła się firma Espressif, zapowiadając specjalny układ Wi-Fi z serii ESP.

Zapowiedziany niedawno układ z serii ESP bazuje na bardzo popularnym ESP8266. Jego sercem jest ten sam 32-bitowy procesor Tensilica L106 Diamond. Układ ESP8252 wyróżnia się jednak już zintegrowaną pamięcią Flash o pojemności aż 1 MB co umożliwia znaczne zmniejszenie rozmiarów PCB urządzenia. Właśnie te cechy, zdaniem chińskiego producenta, przysporzą nowemu układowi popularności na rynku urządzeń ubieralnych (od ang. wearables). Zajmująca się analizą rynków firma IDC szacuje, że do 2018 roku liczba sprzedawanych urządzeń może przekroczyć 100 milionów sztuk rocznie.

ESP8252 posiada wszystkie cechy niezbędne do zawojowania nowego rynku. Bazuje na popularnym układzie 8266, umożliwiającym komunikację w standardzie 802.11 b/g/n zarówno jako AP jak i STA lub AP+STA. Pobór prądu to ok. 300 mA przy napięciu zasilania 3,3V. Do komunikacji można wykorzystać jeden z wielu obsługiwanych popularnych interfejsów szeregowych pozwalających na przesyłanie komend AT. Moc nadajnika to 19,5 dBm. To wszystko Espressif umieścił w niewielkiej strukturze i wyposażył w 1 MB pamięci Flash.

Na razie klienci mogą korzystać ze sprawdzonego układu ESP8266, a także mającego swoją oficjalną premierę w trzecim kwartale 2016 roku – ESP32.

O autorze