Protokół MQTT w Tibbo dzięki nowej bibliotece

tibbo_mqtt

Dobre wiadomości dla programistów Tibbo – na stronie producenta modularnych systemów IoT właśnie pojawiła się biblioteka implementująca protokół MQTT w językach BASIC i C.

Stworzony w 1999 roku protokół cieszy się coraz większą popularnością, gdyż zapewnia bardzo niezawodną transmisję danych i niski pobór energii. Niewielka przepustowość nie stanowi problemu w zastosowaniach z zakresu Internetu Rzeczy, znaczenie ma za to prostota, przejawiająca się m. in. w lekkich (tj. zajmujących mało pamięci) bibliotekach i szybkiej obsłudze.

Bibliotekę dla systemów Tibbo można skompilować i uruchomić na dowolnym urządzeniu obsługującym transmisję Wi-Fi, GPRS lub Ethernet. W związku z tym, że Tibbo posiada wbudowany stos TCP/IP, działający na nim protokół MQTT jest bardzo dopasowanym dodatkiem, pozwalającym szybko rozwijać niewielkie aplikacje komunikujące się ze sobą w sieci.

MQTT wykorzystuje wzorzec publikacja-subskrypcja, wymagający istnienia brokera, rozsyłającego dane do zasubskrybowanych klientów. Protokół ten jest wykorzystywany między innymi przez aplikację Facebook Messenger, zapewniając szybką i niezawodną transmisję informacji także na kilku urządzeniach jednocześnie.

Inżynierowie Tibbo przygotowali też kilka przykładowych projektów pozwalających na szybsze zaznajomienie się z nową biblioteką. Wszelkie szczegóły można znaleźć na oficjalnej stronie biblioteki.

O autorze