[NOWY EVAL DLA STM32L] STEVAL-WESU1 – zestaw startowy dla elektroniki ubieralnej i aplikacji IoT
Nowością w ofercie narzędzi dla STM32 jest zestaw startowy STEVAL-WESU1. Jest to ubieralny – jego obudowa ma formę zegarka! – sensor MEMS 10DoF zintegrowany z czujnikami ciśnienia i temperatury oraz interfejsem Bluteooth Low Energy (BLE). Dzięki temu interfejsowi zestaw może komunikować się z aplikacją uruchomioną na smartfonie lub tablecie z Androidem lub iOS, za pomocą której można rejestrować dane z czujników oraz je analizować, wykrywając na przykład zachowania osoby noszącej STEVAL-WESU1.
Schemat blokowy zestawu STEVAL-WESU1 pokazano na rysunku 1. Na miniaturowej płytce drukowanej (jej widok pokazano na fotografii 2) zintegrowano mikrokontroler STM32L151VEY6 (z energooszczędnej rodziny STM32L1, Cortex-M3 @32MHz, z 512 kB Flash, 80 kB RAM oraz 16 kB EEPROM) oraz sensory MEMS:
- LSM6DS3 – integrujący akcelerometr 3D oraz żyroskop 3D,
- LIS3MDL – 3-osiowy czujnik pola magnetycznego.
Użytkownik ma do dyspozycji także czujnik ciśnienia LPS25HB (wykonany w technologii MEMS), w którym znajduje się także czujnik temperatury.
Prezentowany zestaw był dla firmy STMicroelectronics doskonałą okazją do popisania się swoim portfolio produkcyjnym. Wbudowany w zestaw interfejs radiowy BLE został wykonany na miniaturowym układzie BlueNRG-MS, a w jego torze antenowym zastosowano scalony filtr harmonicznych zintegrowany z symetryzatorem (balun antenowy – BALF-NRG-01D3), który został opracowany prze producenta specjalnie do współpracy z układem BlueNRG-MS. Schemat połączeń układu BlueNRG-MS oraz baluna BALF-NRG-01D3 pokazano na rysunku 3.
Kolejnymi elementami z oferty produkcyjnej STMicroelectronics, użytymi w zestawie STEVAL-WESU1 są:
- scalona ładowarka akumulatorów Li-Ion (STNS01) oraz
- rejestrator pojemności-analizator kondycji akumulatora – STC3115.
Prezentowany zestaw – dzięki estetycznemu wykonaniu – można używać jako gadżet rejestrujący naszą codzienną aktywność fizyczną, ale przede wszystkim jest to narzędzie dla konstruktorów zainteresowanych aplikacjami „weareable” oraz – w pewnym zakresie – IoT. Dlatego zestaw wyposażono w przelotkę umożliwiającą dołączenie do niego programatora-debuggera ST-Link (lub z nim zgodnego – fotografia 4) oraz 10-żyłowy kabel połączeniowy, za pomocą którego łączy się programator z miniaturowym złączem SWD zainstalowanym na płytce zestawu.