Nowe procesory SHARC od Analog Devices

ADSP-SC57x-and-ADSP-2157x-300DPI-Title

Firma Analog Devices (ADI) zapowiedziała rozszerzenie serii jednoukładowych, wielordzeniowych procesorów SHARC o dwa nowe modele: ADSP-SC57x oraz ADSP-2157x. Układy te pozwolą na tworzenie zaawansowanych systemów audio, zapewniających najwyższą jakość dźwięku i niezawodność za przystępna cenę. Procesory z nowej platformy mogą pracować w rozszerzonym zakresie temperaturowym (-40°C do 125°C) odpowiednim dla pojazdów bez użycia dużych i drogich radiatorów czy wiatraczków – uzyskuje się oszczędność miejsca.

Połączenie opracowanej przez ADI technologii SHARC i procesorów ARM Cortex-A5 zapewniających wszechstronną kontrolę umożliwia stworzenie tanich systemów o zaawansowanych możliwościach. Przykładowe  zastosowania obejmują dźwięk Dolby Atmos lub DTS:X, a także realizacji aktywnego tłumienia hałasu. Duży zakres dynamiczny pozwala na dalsze przetwarzanie dźwięku w torze sygnałowym. Docelowe zastosowania obejmują wysokiej jakości samochodowe systemy audio, domowe i profesjonalne systemy dźwiękowe, a także systemy przemysłowe wymagające wysokiej wydajności w obliczeniach zmiennoprzecinkowych. Dzięki wbudowanej pamięci o pojemności ponad 2 MB projektanci mają możliwość realizacji bardziej złożonych operacji DSP przy mniejszym zużyciu mocy, jednocześnie obniżając stopień skomplikowania systemu, rozmiar płytki, koszt i czas wprowadzenia produktu na rynek.

Rdzenie SHARC+ oraz układy DSP zapewniają procesorom ADSP-SC57x możliwość pracy w czasie rzeczywistym, podczas gdy rdzeń ARM Cortex-A5 obsługuje łączność i operacje systemu. Silnik ARM NEON oferuje dalsze możliwości przetwarzania sygnałów. Wszystkie te funkcje są zarządzane niezależnie przez procesor ARM wraz z obsługą najnowszych interfejsów, takich jak gigabitowy Ethernet AVB, MediaLB dla MOST150, CAN 2.0B, USB 2.0, a także bezprzewodowych urządzeń magazynujących. Zapewnia to dużą swobodę w projektowaniu systemu w oparciu o popularne i sprawdzone elementy.

Procesory ADSP-SC57x zapewniają skalowalną wydajność dzięki wariantom z rdzeniem ARM oraz jednym lub dwoma rdzeniami DSP SHARC+. Dostępne są dwie wersje obudów, które zawieraj dużą wbudowaną pamięć i opcjonalny zewnętrzny interfejs pamięci DDR3(L) / DDR2 / LPDDR1. Dostępne opcje pozwalają projektantom na optymalizację kosztów elementów i złożoności płytki.

Seria ADSP-2157x jest przeznaczona do zastosowań, w których potrzebne jest tylko przetwarzanie sygnałów. Układy z tej serii zawierają dwa rdzenie SHARC+, akceleratory obliczeniowe i zestaw układów peryferyjnych dobranych pod kątem zadań DSP. Wydajne układy DSP są potrzebne do realizacji złożonych algorytmów przetwarzania dźwięku w motoryzacji i zastosowaniach użytkowych, takich jak dekodowanie wielokanałowych strumieni audio czy aktywne tłumienie hałasu.

Nowe procesory wykorzystują ochronę ARM TrustZone – zintegrowane sprzętowe akceleratory kryptograficzne i bezpieczną pamięć programowalną jednorazowo (OTP) do przechowywania klucza. To rozwiązanie odpowiada na trend widoczny na rynku, który odchodzi od programowych zabezpieczeń własności intelektualnej.

Wysoki stopień integracji, niska moc i możliwość pracy w rozszerzonym zakresie temperatur oznaczają dużą oszczędność kosztów elementów i powierzchni płytki. Przekłada się to na prostszą strukturę projektu i w rezultacie krótszy czas wprowadzenia produktu na rynek.

Układy mogą pracować w małych zamkniętych przestrzeniach, w podwyższonej temperaturze bez stosowania radiatorów czy wiatraczków. W zastosowaniach, które wymagają wysokiej niezawodności, kontrola parzystości pamięci i sprzętowa korekcja błędów zapewniają bezpieczeństwo i integralność danych.

Procesorom ADSP-SC57x i ADSP-2157x towarzyszy pakiet programistyczny CrossCore Embedded Studio opracowany przez ADI. Jest to nagrodzone interaktywne narzędzie projektowe.

Dodatkowo, obsługa SigmaSTUDIO zapewnia dostęp do rozbudowanych bibliotek audio i łatwego w użyciu graficznego narzędzia do projektowania i strojenia systemów audio, które skraca czas opracowania produktu. Zoptymalizowany, dostępny bezpłatnie stos protokołów typu Ethernet AVB został opracowany przez Analog Devices wykorzystaniem sterowników Autosar MCAL. Wraz z układami dostępnych jest też wiele algorytmów oraz fragmentów kodu niezależnych autorów, które zostały przystosowane specjalnie do zastosowań w motoryzacji. Ponadto procesory ADSP-SC57x zapewniają współpracę z systemami Linux i Micrium RTOS.

Więcej informacji o CrossCore Ebedded Studio i dodatkowych produktach można znaleźć na stronie zestawu SC573EZKIT oraz środowiska CCES.

O autorze