Odroid C2 – nowy 64-bitowiec w rodzinie komputerów jednopłytkowych

Odroid C2 zawitał na rynku komputerów jednopłytkowych całkiem niedawno, szybko jednak stał się bardzo popularny i chętnie kupowany. Taka kolej rzeczy ma swoje uzasadnienie – C2 to nowa, ulepszona wersja – znanego z wydajności i sporych możliwości – kultowego Odroida C1+.

W stosunku do swojego poprzednika, Odroid C2 (rysunek 1) ma szereg unowocześnień:

 • CPU w postaci 64-bitowego procesora Amlogic S905 (rdzeń Cortex-M53) o częstotliwości taktowania 1,5 GHz, ze zintegrowanym GPU ARM Mali-450,
 • pamięć RAM, której pojemność została podwojona i wynosi w tej wersji 2 GB,
 • złącze HDMI w wersji 2.0,
 • praca w trybie 4k.

Opis podzespołów po obu stronach płytki ilustrują rysunki 2 oraz 3, zaś schemat blokowy Odroida C2 przedstawiono na rysunku 4.

Rysunek 2
Rysunek 2
Rysunek 3
Rysunek 3
Rysunek 4
Rysunek 4

Dodatkowo Odroid C2 wyposażony jest w:

 • 1 Gb ethernet,
 • 4 pełnowymiarowe złącza hosta USB,
 • 1 złącze OTG (w tej wersji może służyć również do zasilania komputera),
 • wbudowany spory radiator doskonale odprowadzający ciepło z urządzenia,
 • 40-pinowe złącze GPIO, na którym znajdują się napięcia zasilające oraz linie I/O, do dowolnego wykorzystania przez użytkownika,
 • odbiornik podczerwieni

Porównanie parametrów Odroida C2 ze starszym bratem C1+ przedstawiono w tabeli 1.

Tabela 1. Porównanie Odroida C2 z Odroidem C1+

Odroid C2 Odroid C1+
CPU Amlogic S905 SoC 4x ARM Cortex-A53 2GHz 64-bit ARMv8 (28nm) Amlogic S805 SoC 4x ARM Cortex-A5 1,5GHz 32-bit ARMv7 (28nm)
GPU 3x ARM Mali-450MP 700 MHz 2x ARM Mali-450MP 600MHz
RAM DDR3 2 GB 912 MHz DDR3 1 GB 792 MHz
Pamięci wymienne microSD UHS-1 (83 MHz/SDR50) lub eMMC5.0 microSD UHS-1 (78 MHz/SDR50) lub eMMC5.0
Host USB 2.0 cztery porty cztery porty
OTG USB jeden port jeden port
Sieć przewodowa 10/100/1000 Mbit/s 10/100/1000 Mbit/s
Wyjście video HDMI 2.0 4K/60Hz HDMI 1.4
Wyjście audio przez HDMI lub I2S przez HDMI lub I2S
Zegar czasu rzeczywistego brak wbudowany
Odbiornik podczerwieni wbudowany wbudowany
Port we/wy 40+7pin (GPIO/UART/I2C/I2S/ADC) 40+7pin (GPIO/UART/SPI/I2C/I2S/ADC)
Przetwornik A-C Dwa kanały, 10-bit, SAR Dwa kanały, 10-bit, SAR
Chłodzenie Fabrycznie montowane Fabrycznie montowane
Wymiary 85×56 mm 85×56 mm
Waga 40g 40g

System operacyjny do urządzenia można wgrać na kartę microSD standardu UHS-I, jednak w Odroidach może być stosowane również alternatywne źródło danych – moduł pamięci eMMC, który, w nowej i o wiele szybszej wersji „BLACK”, pojawił się wraz z wejściem Odroida C2 na rynek. Moduły te mogą pracować w trybie HS400, a więc szybciej i wydajniej od poprzednich wersji.

Akcesoria do Odroida C2

Odroid C2 współpracuje z większością akcesoriów wersji Odroida C1+.

Podstawowe akcesoria do Odroida C2:

 • pamięć (karta microSD lub moduł eMMC serii BLACK);
  moduł eMMC w porównaniu do obsługiwanych kart microSD jest szybszy i ma dedykowane gniazdo na płycie głównej Odroida, przez co do dyspozycji użytkownika pozostaje również slot karty,
 • zasilacz (z wyjściem microUSB lub DC-JACK).

Komputer można zasilić zarówno zasilaczem ze złączem microUSB, jak i z wtykiem DC-JACK o napięciu wyjściowym 5 V oraz wydajności prądowej co najmniej 2 A. Praktyka pokazuje, że na tym elemencie zestawu nie wolno oszczędzać – niskiej jakości zasilacze powodują niestabilną pracę komputera, czy wręcz uniemożliwiają uruchomienie go, mimo zgodności parametrów z wymaganiami urządzenia. Warto pamiętać jednak, że zasilanie poprzez złącze microUSB blokuje nam dostęp do portu USB OTG.

Odroid C2 ma pełnowymiarowe złącze HDMI, a więc można podłączyć go do monitora kablem 1:1. Oczywiście, w przypadku pracy z rozdzielczością 4k, użyty musi być przewód w wersji 2.0 (do normlanej pracy przy niższych rozdzielczościach, komputer „zadowoli” się kablem w wersji 1.4).

Do uruchomienia potrzebna może być jeszcze klawiatura oraz mysz ze złączem USB – bez problemu można te akcesoria przyłączyć również poprzez huba USB. Pozostałe porty można wykorzystać do dołączenia Wi-Fi, Bluetooth, pamięci zewnętrznych i wielu innych peryferiów.

Odroid oferuje jednak jeszcze więcej możliwości – dzięki złączom GPIO i I2S można dostosować ten sprzęt do swoich upodobań i poszerzyć jego możliwości. Przy pomocy tzw. Shieldów – czyli nakładek na komputer jednopłytkowy – możemy stworzyć system akwizycji danych, dołączać dodatkowe czujniki, elementy wykonawcze czy wyświetlacze. Jednym z ciekawszych shieldów jest Odroid UPS Shield, którego zadaniem jest podtrzymanie pracy urządzenia podczas zaniku napięcia z zasilacza – nakładka wykorzystuje akumulator litowo-polimerowy i może sygnalizować komputerowi niski poziom jego energii, pozwalając na bezpieczne zamknięcie systemu. Po przywrócieniu zasilania sieciowego Odroid zostanie włączony automatycznie, a wbudowana ładowarka rozpocznie ładowanie ogniwa.

Warto również zwrócić uwage na nakładkę Odroid HiFi Shield, która oferuje stereofoniczne wyjście dźwięku. Wysoką jakość konwersji cyfrowo-analogowej zapewnia cieszący się dobrą opinią, 24-bitowy przetwornik PCM5102, dołączany do magistrali I2S komputera.

Jeśli zastosowaniem Odroida będzie jednak akwizycja danych czy prototypowanie, wtedy naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzi nakładka 16×2 LCD + IO Shield, która ma wbudowany wyświeltacz alfanumeryczny, klawiaturkę i kontrolki diodowe, zaś niewykorzystane sygnały GPIO wyprowadzone są na złącza szpilkowe.

Są to oczywiście jedne z wielu nakładek dedykowanych do Odroida, dobrze jednak wiedzieć, że komputer ten ma złącze GPIO o pinoucie podobnym do tego w znanym jednopłytkowcu – Raspberry PI 3 – stąd część nakładek będzie zgodna z obydwoma tymi urządzeniami.

O autorze