Nowe, dwurdzeniowe układy MPSoC z rodziny Zynq UltraScale+

US+

Firma Xilinx zapowiedziała nowe, ulepszone dwurdzeniowe układy MPSoC (multiprocessor systen-on-chip) z rodziny Zynq UltraScale+. Nowe dwurdzeniowe modele z serii CG umożliwiają tworzenie większych systemów opartych na układach z rodziny Zynq, z wykorzystaniem połączenia dwóch procesorów aplikacyjnych i procesora czasu rzeczywistego. Nowe dwurdzeniowe układy zwiększają skalowalność systemów przetwarzania, umożliwiając realizację systemów opartych na rodzinie Zynq UltraScale mniejszym kosztem. Układy oferują cztery rdzenie ARM Cortex-A53, dwa rdzenie Cortex-R5, jednostkę graficzną i kodek wideo. Projektanci mogą wybrać jeden z trzech modeli w ramach oferty, która jest dopasowana do różnorodnych potrzeb wielu segmentów – na przykład systemów czujnikowych, kontroli napędu, endoskopii czy przenośnych odbiorników radiowych.

Układy Zynq UltraScale+ są pierwszymi na rynku heterogenicznymi, wieloprocesorowymi modelami typy SoC (MPSoC) wykonanymi w procesie technologicznym 16FF+ opracowanym przez firmę TSMC. Nowa rodzina stanowi zestandaryzowaną platformę, która zapewnia pięciokrotnie wyższą wydajność energetyczną systemu (moc obliczeniowa na wat) i łączność z dowolnymi urządzeniami, a także zabezpieczenia wymagane w systemach nowej generacji. Układy MPSoC Zynq UltraScale+ zawierają wiele programowalnych procesorów, w tym dwurdzeniowy lub czterordzeniowy 64-bitowy procesor ARM Cortex-A53, dwurdzeniowy 32-bitowy procesor czasu rzeczywistego ARM Cortex-R5 i układ graficzny (GPU) ARM Mali-400. Układy z tej rodziny mają również bogaty zestaw peryferiów, zabezpieczeń i zaawansowanych funkcji zarządzania zużyciem energii. W połączeniu ze środowiskiem projektowym SDSoC układy MPSoC z rodziny Zynq UltraScale+ umożliwiają programowanie systemów zoptymalizowanych na poziomie sprzętowym.

Dwurdzeniowe układy CG będą współpracować z pakietem programistycznym Vivado Design Suite w wersji 2016, która ukaże się w 4. kwartale 2016 roku. Klienci mogą rozpocząć projektowanie już teraz w oparciu o istniejące modele Zynq UltraScale+ i przenieść projekty na dwurdzeniowe układy CG, których premiera jest planowana na 1. kwartał 2017 roku. Więcej informacji o tej rodzinie można znaleźć na stronie poświęconej MPSoC Zynq UltraScale+.

O autorze