Nowości w Altium Designer 16.1: Draftsman i PDN – analizator obwodów DC
Altium Designer nieustannie się rozwija, jego twórcy w kolejnych wersjach usuwają błędy systemu i dodają nowe funkcjonalności. Wersja 16.1 przyniosła kilka interesujących rozszerzeń, z których nieco dokładniej przedstawimy dwa: generator wydruków dokumentacji produkcyjnej Draftsman oraz analizator sieci elektrycznych PDN.
Altium Designer w wersji 16.1 przyniósł kilka nowości, z których na pewno warte podkreślenia są:
- nowe, zautomatyzowane mechanizmy prowadzenia linii transmisyjnych dla interfejsów USB 3.0, dostępne w kreatorze xSignals Wizard,
- rozbudowane selektory komponentów używanych w schematach i na płytkach drukowanych,
- nowe narzędzia do realizacji pomiarów (np. mierzenia wysokości elementów na PCB) w trybie 3D,
oraz dwa nowe narzędzia, z których PCB Draftsman jest elementem wyposażenia standardowego pakietu Altium Designer, natomiast analizator obwodów stałoprądowych PDN (Power Distribution Network firmy CST) jest proponowany podczas instalacji w wersji ewaluacyjnej, działającej przez 15 dni.
Ze względów na duże znaczenie praktyczne w artykule skupimy się przede wszystkim na PCB Draftsmanie. Jest to narzędzie wspomagające przygotowanie drukowanej dokumentacji montażowej, co do tej pory było – oczywiście – także możliwe, ale wymagało sporego nakładu pracy. Co ważne, dotychczas stosowane mechanizmy generujące dokumentację montażową nie były przystosowane do pracy na modelach 3D, co ograniczało wygodę korzystania z przygotowanych wydruków.
Wygenerowanie dokumentu PCB Draftsman przebiega w taki sam sposób jak w przypadku innych dokumentów w pakiecie Altium Designer – w menu wybieramy File>New>Draftsman Document (rysunek 1) w wyniku czego wyświetli się okno predefiniowanych wersji dokumentu (rysunek 2).
Jedną z predefiniowanych wersji dokumentu końcowego pokazano na rysunku 3 – są to widoki wszystkich stron zmontowanej płytki drukowanej, na których zawarto zdefiniowane w projekcie PCB obudowy zastosowanych elementów.
Elementami wyświetlanymi w dokumencie PCB Draftsman użytkownik może wygodnie zarządzać – po wskazaniu elementu (widoku), który chcemy zmodyfikować jest wyświetlane kontekstowe menu (rysunek 4), za pomocą którego można modyfikować kolory i sposoby wyświetlania poszczególnych grup elementów, można modyfikować sposób wyświetlania opisów, skalę rysunku itp.
Użytkownik może samodzielnie modyfikować oraz tworzyć własne wzorce dokumentu PCB Draftsman. Na rysunku 5 przedstawiono dostępne elementy, które można używać w dokumentach, są to m. in.:
- lista elementów (BOM),
- rozmieszczenie otworów z graficznym (oczywiście konfigurowalnym) oznaczaniem lokalizacji poszczególnych średnic,
- tabela wierceń,
- widoki produkcyjne i montażowe PCB,
- linie wymiarowe (także średnice i kątowe), wskazówki dla obsługi linii montażowej, odnośniki do elementów widoków,
- powiększone (w celu prezentacji drobniejszych detali) fragmenty widoków PCB,
- wielokrotne przekroje PCB w wybranych przez operatora miejscach. Przekroje można robić w osiach X i Y, w wyświetlanych widokach są uwzględniane wymiary i kształty obudów 3D elementów na PCB.
Na rysunku 6 pokazano przykładowy dokument zawierający wybrane, często używane widoki oraz elementy składowe dokumentów PCB Draftsman.