LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

EZR32 – nowy bezprzewodowy mikrokontroler na pasmo sub-GHz dla IoT

EZR32 Happy Gecko Starter Kit

Firma SiLabs przestawiła najnowszą rodzinę mikrokontrolerów EZR32 Happy Gecko. Została ona stworzona z myślą o systemach Internetu Przedmiotów wymagających niskiego poboru mocy, bezprzewodowej łączności na duże dystanse i długiego czasu pracy na baterii.

Wysoka wydajność i niezawodność są trudne do osiągnięcia w małych układach, tym niemniej w obudowie QFN o wymiarach 7 x 7 mm zmieścił się 32-bitowy rdzeń i układ radiowy na pasmo sub-GHz. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić powierzchnię płytki, zapewniając pełną obsługę wielu rodzajów aplikacji. Daleki zasięg łączności bezprzewodowej przy jednoczesnym długim czasie pracy na baterii były możliwe do uzyskania w małym układzie bez poświęcenia wydajności.

Układ zawiera również układy peryferyjne, które pomagają ograniczyć całkowity koszt projektu. SiLabs oferuje do wyboru wiele wersji z mikrokontrolerem i różną kombinacją układów nadawczo-odbiorczych w obudowach kompatybilnych pod względem wyprowadzeń. Umożliwia to klientom wybór spośród wielu opcji i daje możliwość ponownego wykorzystania płytki w różnych zastosowaniach. Jednocześnie projektanci mają szzansę wykorzystania wysokiej jakości architektury zapewniającej dużą wydajność do realizacji urządzeń IoT. Przykładowe zastosowania obejmują bezprzewodowe czujniki i inteligentne mierniki, automatykę budynkową i mieszkaniową, czujniki dymu i ognia, systemy alarmowe, śledzenie towarów, a także osobiste urządzenia medyczne.

Układy EZR32HG występują w wielu modelach kompatybilnych pod względem kształtu obudowy. Zawierają mikrokontroler i różne kombinacje innych elementów, co pozwala projektantom uzyskać przenośność oprogramowania między różnymi platformami. To rozwiązanie pozwala też wykorzystać różne standardowe i autorskie protokoły pasma sub-GHz. Pomaga to uniknąć komplikacji podczas zmiany projektu płytek w systemie i ułatwia spełnienie wymagań organów regulacji. Dzięki pełnym stosom programowym projektanci nie muszą się martwić skomplikowanym tworzeniem pakietów sieciowych i obsługą protokołów radiowych, co oznacza krótki cykl projektowy i szybkie wprowadzenie produktu na rynek.

Najważniejsze cechy układu EZR32HG:

  • Układ radiowy sub-GHz zintegrowany z 32-bitowym rdzeniem ARM Cortex-M0
  • Zintegrowany przedwzmacniacz radiowy o wzmocnieniu +20 dBm – brak potrzeby stosowania zewnętrznego przedwzmacniacza
  • Tryb uśpienia o niezwykle niskim poborze prądu i tryb oczekiwania układu radiowego z poborem prądu 40 nA

Aby wspomóc projektowanie, SiLabs oferuje jest zestaw startowy EZR32 Happy Gecko Wireless Starter Kit. Zawiera on płytkę Wireless Starter Kit (WSTK) z wbudowanym debuggerem J-Link, zaawansowany monitor mocy do śledzenia napięcia i prądu w czasie rzeczywistym oraz wirtualny interfejs portu COM. Płytka zapewnia też interfejs do śledzenia pakietów (Packet Trace Interface, PTI). Zestaw składa się z dwóch płytek WSTK (oznaczenie produktu BRD4001) i dwóch modułów radiowych o następującej specyfikacji:

  • Bezprzewodowy mikrokontroler EZR32HG z rdzeniem ARM Cortex-M0+
  • 64 kB pamięci Flash
  • 8 kB pamięci RAM
  • Oscylator kryształowy LFXO (32,768 Hz) i HFXO (24 MHz)
  • Oscylator kryształowy dla układów radiowych (30 MHz)