Nowy miniaturowy czujnik temperatury ams

1

Nowy cyfrowy czujnik temperatury AS6200 ma wymiary 1,6 x 1 mm – łatwo go umieścić w urządzeniach przenośnych, zasilanych z baterii oraz oraz przeznaczonych dla IoT.

Firma ams AG, dostawca zaawansowanych układów analogowych i czujnikowych, wprowadziła do  sprzedaży nowy zintegrowany cyfrowy czujnik temperatury. Zapewnia on najbardziej korzystny na rynku stosunek poboru mocy do dokładności przy tak małych rozmiarach.

Model AS6200 pobiera typowo prąd 6 µA, zapewniając cztery pomiary na sekundę. Dokładność pomiaru wynosi 0,4°C. Czujniki zostały fabrycznie skalibrowane.

W jednym układzie mieszczą się wszystkie funkcje potrzebne do realizacji systemu mierzącego temperaturę, dzięki czemu nietrudno zastosować tę funkcjonalność w urządzeniach o małych wymiarach lub zasilanych z baterii. Układ składa się z półprzewodnikowego czujnika, przetwornika analogowo-cyfrowego (ADC), procesora sygnałowego i interfejsu szeregowego I2C. Wbudowany procesor sygnałowy obsługuje całą linearyzację i kalibrację, zwracając wynik w postaci 12-bitowej liczby – przekłada się to na rozdzielczość 0,0625°C. Interfejs I2C czujnika pozwala podłączyć dwa układy do jednej magistrali. Czujnik ma również dedykowane wyprowadzenia alarmu (Alert), które służy do zgłaszania przerwania dla mikrokontrolera hosta, gdy zmierzona temperatura przekroczy maksymalną lub minimalną wartość ustawioną przez użytkownika.

Pomimo złożoności AS6200, pobór prądu przez układ jest niski. Czujnik pracuje w zakresie napięć zasilania od 1,8 do 3,6 V. Przy 1 pomiarze na sekundę układ pobiera prąd 1,5 µA. Częstotliwość pomiaru można regulować w zakresie od 0,25 Hz do 8 Hz. Im niższa częstotliwość próbkowania, tym mniejsze zużycie mocy. W trybie oczekiwania, gdy wszystkie funkcje układu poza interfejsem szeregowym są wyłączone, pobiera on prąd ok. 0,1 µA.

Mały czujnik AS6200 o niskim poborze mocy daje nowe możliwości producentom urządzeń przenośnych, ubieralnych i zasilanych z baterii. Mogą oni dodać cyfrowy układ pomiaru temperatury do nowego projektu, poświęcając niewiele miejsca i mocy. Docelowe zastosowania obejmują sterowanie procesami przemysłowymi i Internet Przedmiotów (IoT) – na przykład monitorowanie łańcucha chłodniczego. Dzięki oszczędności miejsca i energii takie rozwiązania będą znacznie bardziej funkcjonalne.

Model AS6200 jest już dostępny w ilościach hurtowych. Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie produktu  www.ams.com/temperature-sensor/AS6200. Dostępne jest także wideo.

Dystrybutorem produktów ams AG w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Kłopotowskiego 22, 03-717 Warszawa, tel.: 22 590 72 02, fax: 22 590 72 30, http://www.futureelectronics.com.

O autorze