Zestaw rozwojowy dla energooszczędnych mikrokontrolerów STM32L4

PR_STM32L4

Firma STMicroelectronics wprowadziła zestaw rozwojowy przeznaczony dla najnowszych energooszczędnych, lecz wydajnych mikrokontrolerów STM32L4. Ta seria układów została ponadto rozszerzona o cztery nowe modele, które różnią się wariantami obudów i rozmiarem pamięci.

Rozszerzony ekosystem STM32L4 jest oparty na darmowej i łatwej w obsłudze platformie STM32Cube opracowanej przez ST. W jej skład wchodzi narzędzie do konfiguracji i generacji kodu inicjalizującego STM32CubeMX. To narzędzie ma też funkcje oszacowania zużycia mocy, co pozwala na łatwe tworzenie energooszczędnych projektów. Pakiet STM32CubeL4 zawiera oprogramowanie pośrednie, oprogramowanie dla płytki Nucleo-32 (BSP), warstwę abstrakcji sprzętowej (HAL) i niskopoziomowy interfejs aplikacji (LLAPI). Aby ułatwić szybkie rozpoczęcie projektu, powstała niewielka płytka NUCLEO-L432KC. Jest to pierwszy model z serii Nucleo-32 z mikrokontrolerem w małej obudowie QFN32. Płytka zawiera mikrokontroler STM32L432KCU6 w obudowie UFQFPN32 i zapewnia dostęp do sieciowych narzędzi projektowych ARM mbed. Rozkład wyprowadzeń zgodny z Arduino Nano pozwala łatwo rozszerzyć funkcjonalność. Zintegrowany debugger/programator ST-Link obsługuje pamięć masową i pozwala na debugowanie bez sondy.

Kilka nowych modeli mikrokontrolerów STM32L43x i STM32L44x obejmuje warianty z różnymi kombinacjami zintegrowanego kontrolera USB, kontrolera LCD i układu kryptograficznego do zastosowań wymagających zabezpieczeń. Dostępność obudów o małej liczbie wyprowadzeń i rozmiar pamięci do 256 KB Flash okażą się przydatne w zastosowaniach z ograniczonym budżetem. Nowe modele zawierają również bogaty zestaw cyfrowych układów peryferyjnych, takich jak generator liczb prawdziwie losowych (TRNG) i użyteczne układy analogowe – przetworniki analogowo-cyfrowe o rozdzielczości 12 bitów i szybkości 5 Ms/s (milionów próbek na sekundę), wewnętrzne źródło napięcia referencyjnego i komparatory o bardzo niskim zużyciu mocy.

Wszystkie układy korzystają z opracowanej przez ST innowacyjnej technologii obniżającej zużycie mocy. Obejmuje ona funkcję FlexPowerControl (FPC), która zapewnia niezależne sterowanie zasilaniem układów analogowych, układów USB i wejść/wyjść. Tryb akwizycji Batch (BAM) pozwala na rejestracje danych przy małych zużyciu mocy. Z kolei siedem trybów obniżonego poboru mocy i dodatkowe wersje tych trybów pozwalają zmaksymalizować oszczędność energii w bardzo różnych warunkach pracy.

Technologie oszczędzania energii w połączeniu z wydajnością 32-bitowego rdzenia ARM Cortex-M4F zapewniają wysoki wynik w testach EEMB ULPBench. Układ STM32L433 uzyskał potwierdzony certyfikatem wynik 117 punktów w teście ULPMark-CP przy zasilaniu 3,0 V bez użycia przetwornicy obniżającej napięcie. Dzięki innowacyjnemu akceleratorowi ART układ uzyskał również wynik 273 punktów w teście CoreMark.

Nowe układy są już dostępne w sprzedaży. Mieszczą się w małych obudowach – od QFN-32 o wymiarach 5 x 5 mm do LQFP-100 o wymiarach 14 x 14 mm. Dostępne są też obudowy scalone (WLCSP) 3,14 x 3,13 mm. Ceny zaczynają się od 2,045 USD za sztukę przy zamówieniach 10.000 sztuk – dotyczy to modelu STM32L431KBU6 ze 128 KB pamięci Flash i 64 KB pamięci SRAM w obudowie QGN-32.

O autorze