NuMicro M4TK – nowe 32-bitowe, energooszczędne mikrokontrolery Nuvoton

m4tkvg6ae

Firma Nuvoton Technology wprowadza nową serię 32-bitowych mikrokontrolerów NuMicro M4TK. Układy te, charakteryzujące się niskim zużyciem mocy, przeznaczone są dla interfejsów dotykowych. 32-bitowy rdzeń ARM Cortex-M4F i zintegrowana obsługa przycisków dotykowych pozwala na łatwe projektowanie systemów sterowanych dotykiem. Takie rozwiązanie ma na celu zmniejszenie rozmiarów i kosztów końcowego produktu oraz zwiększenie stabilności systemu. Układ obsługuje do 16 przycisków na pojemnościowym ekranie dotykowym. Nowa seria jest przy tym kompatybilna z układami z serii NuMicro M451. Obsługa pojemnościowych przycisków dotykowych zużywa niewielki prąd – przy częstotliwości próbkowania 10 Hz jest to 6 µA na przycisk. NuMicro M4TK zapewniają możliwość wykrycia zmiany pojemności ekranu ukrytego pod warstwą akrylu o grubości 5 mm. Natomiast w przypadku pokrycia szkłem obsługa przycisków dotykowych jest możliwa przy grubości warstwy do 10 mm.

Wykorzystując różnego rodzaje przyciski dotykowe, suwaki i pokrętła można zrealizować rozmaite systemy oparte na mikrokontrolerach NuMicro M4TK – na przykład zamek cyfrowy, element deski rozdzielczej czy panel kontrolny urządzenia AGD. Układy M4TK odznaczają się wysoką odpornością (wyładowania elektrostatyczne 8 KV, EFT 4 KV) i działają w przemysłowym zakresie temperatury pracy (od -40°C do 105°C), właściwym dla rodziny NuMicro M4.

Układy z serii NuMicro M4TK mają wysoką wydajność dzięki maksymalnej częstotliwości zegara 72 MHz. Zawierają wbudowaną pamięć Flash o pojemności 128 lub 256 KB oraz 32 KB pamięci SRAM. W zależności od modelu dostępnych jest do pięciu wejść UART, trzech SPI i dwóch I2C. Ponadto układy mają wbudowany oscylator RC o częstotliwości 22,1184 MHz (tolerancja 2%) i mechanizm autokalibracji zewnętrznego oscylatora kryształowego o częstotliwości 32,768 kHz (tolerancja 0,25%). Układy pracują w zakresie temperatur  od -40°C do 105°C przy napięciu zasilania od 2,5 do 5,5 V. Zakres tolerancji napięcia wejść I/O równy 5 V znacznie ułatwia integrację i realizację stabilnego systemu. Specjalnie zaprojektowany interfejs regulacji napięcia (Voltage Adjustment Interface, VAI) umożliwia przesunięcie napięcia na poszczególnych wejściach I/O w zakresie od 1,8 do 5,5 V. Pozwala to zaoszczędzić na dodatkowych elementach przesuwających poziom.

Dodatkowe funkcje obejmują sterownik PWM wysokiej rozdzielczości, który pracuje z częstotliwością 144 MHz, wiele możliwości wyzwalania przetwornika ADC, obsługę wejścia awaryjnego (brake) i funkcję rejestracji impulsu. Dzięki temu można zaoszczędzić zasoby obliczeniowe podczas realizacji wymagającego zadania, jakim jest np. kontrola napędu. Dlatego też układ doskonale nadaje się do systemów automatyki przemysłowej i sterowania silnikiem. Seria M4TK jest wyposażona w liczne zabezpieczenia – zalicza się do nich blokada bezpieczeństwa pamięci Flash, pin wykrywający naruszenie urządzenia, a także 96-bitowy identyfikator UID i 128-bitowy UCID pozwalające na implementację zabezpieczeń programowych. Seria układów M4TK jest przystosowana szczególnie do zastosowań wymagających wysokiej wydajności i dużej precyzji, takich jak kontrola systemów przemysłowych i automatyki, monitoring i bezpieczeństwo, motoryzacja i cyfrowa kontrola zasilania.

Firma Nuvoton dostarcza łatwe w użyciu graficzne narzędzie pozwalające na konfigurację przycisków dotykowych w układach z serii NuMicro M4TK. Ustawienie parametrów czułości przycisków i konfiguracja urządzenia są możliwe bez pisania kodu.

Układy z serii M4TK znajdują się obecnie w produkcji masowej. W zależności od potrzeb są dostępne w obudowach typu LQFP48, LQFP64 i LQFP100.

O autorze