LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Sterowanie drukarkami 3D przy pomocy płytki ewaluacyjnej ST

en.steval-3dp001v1

Płytka STEVAL-3DP001V1 potrafi obsłużyć wszystkie dostępne na rynku drukarki 3D, także najnowsze modele Delta.

Układ bez problemu radzi sobie z drukiem wieloosiowym, dzięki możliwości sterowania sześcioma silnikami krokowymi, trzema ekstruderami i trzema podgrzewanymi stołami roboczymi. Do przesyłania danych posłuży port USB, ale dzięki wbudowanemu modułowi WiFi możliwa jest też bezprzewodowa komunikacja z płytką poprzez smartfon lub tablet. ST Microelectronics zadbało także o programistów układu, wbudowując w niego sprawdzony programator i debugger STLINK-V2. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość podłączenia innego układu (np. Raspberry Pi) włączając w to zasilanie napięciem 3,3V – 5 V. Jeśli chcemy aby urządzenie było całkowicie autonomiczne to możemy skorzystać z przygotowanych wyjść ekranu LCD i klawiatury.

Do płytki można wgrać gotowe oprogramowanie open-source Marlin4ST, napisane przez programistów ST i umieszczone w serwisie GitHub, albo napisać własny firmware. Wszystkie układy są bowiem znanymi rozwiązaniami ST Microelectronics, do których znajdziemy w internecie liczne przykłady i gotowe projekty. W centrum układu znalazł się 32-bitowy mikrokontroler z rdzeniem ARM a sterowanie silnikami krokowymi odbywa się za pomocą układu STSPIN L6474.

Producent przygotował bardzo dokładną i wyczerpującą dokumentację dla użytkowników płytki STEVAL-3DP001V1, która zawiera szczegółowy opis sprzętu i domyślnego oprogramowania Marlin4ST a także instrukcję konfiguracji własnego projektu.