LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

Tani, kompaktowy i samodzielny moduł LoRa firmy Murata

600MUR388-CMWX1ZZABZ_PR_Rev3.1

Firma Murata zapowiedziała wprowadzenie kompaktowego, taniego i energooszczędnego modułu bezprzewodowego dla sieci wielkoobszarowych (LPWAN). Obsługuje on protokół dalekiego zasięgu LoRaWAN. Ten samowystarczalny moduł ma niewielkie wymiary 12,5 x 11,6 x 1,76 mm i mieści się we wzmocnionej metalowej obudowie. Wewnątrz znajduje się układ nadawczo-odbiorczy dalekiego zasięgu Semtech SX1276 realizujący transmisję z rozproszonym widmem, a także 32-bitowy mikrokontroler z rdzeniem ARM Cortex M0+ STM32L0. Zintegrowany oscylator z kompensacją termiczną (TCXO) o niskim dryfcie temperaturowym stanowi stabilne źródło zegara dla układu radiowego.

Komunikacja z modułem jest możliwa za pośrednictwem interfejsów UART, SPI lub I2C. Przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC) i 18 wejść-wyjść ogólnego przeznaczenia (GPIO) zapewniają dużą swobodę podłączenia czujników, przełączników i diod LED. Moduł jest zasilany napięciem w zakresie od 2,2 do 3,6 V. Moduł Murata CMWX1ZZABZ-078 ma ponadto certyfikaty urzędów regulacji dopuszczające do pracy w pasmach ISM 868 MHz oraz 915 MHz w większości rejonów świata.

Przy normalnym ustawieniu moc wyjściowa wynosi +14 dBm. Dostępny jest także wzmacniacz, który pozwala uzyskać moc wyjściową sygnału radiowego +200 dBm. Jest to przydatna funkcja podczas komunikacji na duże odległości lub gdy urządzenie docelowe znajduje się w trudno dostępnym wnętrzu budynku.

Mikrokontroler ma pamięć Flash o pojemności 192 kB, a także 20 kB pamięci RAM. Jest to pojemność wystarczająca do obsługi aplikacji użytkowych i modulacji sygnału. Opcjonalnie dostępny jest też układ zabezpieczeń STSAFE, który zwiększa bezpieczeństwo komunikacji sieciowej.

Typowe zastosowania modułu obejmują inteligentne mierniki, urządzenia ubieralne, śledzenie obiektów, interfejsy M2M i węzły brzegowe Internetu Przedmiotów (IoT). Układ może pracować w zakresie temperatur od -40°C do +85°C.

Masowa produkcja modułów rozpocznie się październiku 2016 roku.

Autor: Murata