LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

Espressif prezentuje szablon aplikacji na smartfony do kontroli ESP8266

espressif_iot_app3_4

Nazwa szablonu „IOT APP” jasno sugeruje, że jest ona przeznaczona, podobnie jak produkowane przez firmę moduły, do zastosowań w Internecie Rzeczy.

Głównym celem aplikacji jest uzyskanie w szybki sposób poprzez interfejs WiFi zdalnej kontroli nad różnymi przedmiotami w otoczeniu smartfona. Urządzenia te mogą być wyposażone np. w moduł ESP8266 firmy Espressif. Tylko do współpracy z ESP8266 można legalnie pobrać aplikację za darmo na licencji MIT – jednej z najbardziej liberalnych licencji open-source, dopuszczających także sprzedaż powstałych produktów.

Aplikacja jest napisana w języku Java i przeznaczona na systemy Android. Cały kod źródłowy dostępny jest na portalu github.com, także jako gotowy plik .apk, który można od razu zainstalować na smartfonie. Do poprawnego działania konieczne będzie oczywiście odpowiednie oprogramowanie także po stronie modułu kontrolowanego, opartego na ESP8266. Espressif przygotował kilka gotowych projektów demonstracyjnych, które w połączeniu z aplikacją na smartfona oddają użytkownikowi do ręki gotowy zdalny wyłącznik światła lub prądu w gniazdku.

Aplikacja wykorzystuje autorski protokół firmy Espressif ESP-Touch, który pozwala na szybkie zestawienie połączenia między produktami firmy a smartfonem. Espressif podąża utartą ścieżką wielu producentów sprzętu, którzy oddają użytkownikom oprogramowanie bez dodatkowych opłat.

Dystrybutorem produktów Espressif w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o. Sp. komandytowa, Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.