Nowy enkoder obrotowy w ofercie ACP

Q16

W ofercie firmy ACP pojawił się nowy produkt. Q16 to obrotowy przełącznik potencjometryczny.

Q16 to element obrotowy o 16 wyraźnie zaznaczonych pozycjach. Wydaje się działać zupełnie jak wielopozycyjny przełącznik obrotowy lub enkoder. Ma wytrzymałą obudowę a wyróżnione pozycje (maksimum 16) wybiera się z przyjemnym klikiem.

Zasadnicza nowość ukryta jest wewnątrz. Q16 to właściwie potencjometr CS14 o (niemal) nieskończonej ścieżce przewodzącej, pozbawiony ogranicznika i zamknięty w wytrzymałej obudowie. Za wspomniany przyjemny klik odpowiada dodatkowy mechanizm zatrzaskowy. Sygnał wyjściowy to napięcie.

Q16 może zastąpić wielopozycyjny przełącznik w systemie mikroprocesorowym (do pracy potrzeba tylko jednego portu analogowego). Świetnie sprawdzi się jako enkoder obrotowy, a także enkoder absolutny, bo kierunek ruchu i pozycja przełącznika są zawsze jednoznacznie określone.

Element o takich cechach znajdzie zastosowanie jako przełącznik programów w urządzeniach AGD, pralkach automatycznych, zmywarkach, suszarkach, piecykach elektrycznych, sterownikach klimatyzacji i ogrzewania. Może być też stosowany w pojazdach, w analogicznej roli.

Istotne dane techniczne (przykładowe):

  • korpus o wymiarach 16 x 15mm, kołki prowadzące, IP54,
  • montaż THT, poziomy (oś pionowa),
  • do 16 pozycji, z zatrzaskiem,
  • oś typu R, montaż od góry lub od dołu.

Dystrybutorem produktów ACP w Polsce jest Contrans TI Sp. z o.o., ul. Polanowicka 66, 51-180 Wrocław, http://www.contrans.pl, contrans@contrans.pl

O autorze