LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Pierwsze kontrolery USB C obsługujące USB Power Delivery 3.0

USB PD_3

Jednoukładowe, zintegrowane i programowalne kontrolery EZ-PD są zgodne z najnowszą wersją specyfikacji USB-IF. Umożliwiają one stworzenie nowej klasy niezawodnych przystawek i stacji ładowania dla laptopów i urządzeń przenośnych.

Firma Cypress Semiconductor przedstawiła nowe rozwiązania w ramach swej oferty urządzeń USB typu C. Nowe układy są zgodne ze specyfikacją USB Power Delivery (PD) 3.0, co pozwala na bardziej efektywne dostarczanie energii i ładowanie laptopów oraz urządzeń mobilnych. Standard USB PD 3.0 wnosi liczne ulepszenia względem dotychczasowej wersji USB PD 2.0. Lepsza ma być wytrzymałość źródeł zasilania, odbiorników i kabli. Kontrolery portu USB-C CCG3 oraz CCG4 firmy Cypress EZ-PD są pierwszymi na rynku rozwiązaniami zgodnymi ze specyfikacją USB PD 3.0, która została opracowana przez stowarzyszenie USB Implementers Forum (USB-IF). Więcej informacji na temat rozwiązań USB PD 3.0 firmy Cypress znajduje się pod adresem http://www.cypress.com/USBPD3.0.

USB PD 3.0 umożliwia szybkie przełączanie trybów pracy akcesoriów – urządzenia mogą stanowić źródło lub odbiornik mocy. To rozwiązanie, zwane „fast role swap”, chroni przed uszkodzeniem danych w przypadku gwałtownego odłączenia źródła zasilania, pozwalając na stosowanie pośrednich urządzeń ładujących w postaci przystawek i stacji dokujących. USB PD w wersji 3.0 wprowadza również rozbudowane możliwości komunikacji, które umożliwiają szybsze aktualizacje oprogramowania urządzeń PD i zapewnia bardziej wydajny mechanizm wymiany certyfikatów bezpieczeństwa. Rozbudowane wiadomości mogą zawierać pola danych o długości do 260 bajtów – ponad dziewięciokrotnie więcej, niż 28 bajtów dostępnych w USB PD 2.0. Co więcej, standard USB PD 3.0 jest całkowicie kompatybilny wstecz z wersją USB PD 2.0.

Oferta programowalnych kontrolerów USB-C zgodnych z PD 3.0 firmy Cypress obejmuje model EZ-PD CCG3. Jest to układ o wysokiej skali integracji z obsługą uwierzytelniania USB. Natomiast CCG4 jest pierwszym na rynku kontrolerem z dwoma portami USB-C. Model EZ-USB HX3C jest pierwszym na świecie  kontrolerem huba USB-C PD. Z kolei wprowadzony wcześniej układ EZ-PD CCG2, najmniejszy na rynku programowalny kontroler USB-C, zapewni obsługę PD 3.0 po aktualizacji oprogramowania nadchodzącej w tym roku.

Cypress zademonstrował kompletną ofertę swych rozwiązań USB-C oraz PD podczas targów Intel Development Forum, które odbyły się w dniach 16-18 sierpnia w Moscone West Convention Center w San Francisco. Więcej informacji o rozwiązaniach Cypress dla USB typu C i USB PD jest dostępnych na stronie http://www.cypress.com/Type-C.

Standard USB typu C szybko zdobywa popularność wśród producentów wysokiej klasy laptopów i innych urządzeń elektronicznych. Pozwala na tworzenie płaskich urządzeń przemysłowych korzystających z łatwych w użyciu złączy i kabli. Standard zapewnia zarówno możliwość obsługi wielu protokołów, jak i transmisji mocy do 100 W. Wtyczka USB typu C jest znacznie mniejsza od standardowej wtyczki USB-A – ma szerokość 2,4 mm w porównaniu do 4,5 mm USB-A. Poza transmisją sygnałów USB możliwa jest obsługa protokołów DisplayPort i Thunderbolt za pomocą tego samego złącza dzięki specjalnemu trybowi pracy USB-C o nazwie „Alternate Mode”.