Projekt TI : Wi-Fi dla stacji ładowania pojazdów elektrycznych

pionFirma Texas Instruments przedstawiła projekt referencyjny – dodanie po raz pierwszy łączności Wi-Fi do stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych. Dzięki temu właściciele takich pojazdów będą mogli zdalnie monitorować i sterować proces ładowania samochodu z dowolnego miejsca za pośrednictwem protokołu Wi-Fi. Umożliwia to realizację wielu scenariuszy, takich jak np. inteligentne domy sprawdzające dostępność pobliskich publicznych punktów ładowania. Nowy projekt referencyjny można pobrać z tego adresu.

Rozwój technologii baterii oraz regulacje wprowadzane przez rządy państw sprawiają, że rośnie liczba samochodów elektrycznych na całym świecie. Jednak producenci samochodów elektrycznych wciąż potrzebują większej liczby stacji, aby ładowanie ich pojazdów było łatwo dostępne. Nowy projekt referencyjny wykorzystuje bezprzewodowy mikrokontroler z serii TI SimpleLink. Projekt umożliwia inżynierom opracowanie stacji, które będą inteligentnie sterować ładowaniem w zależności od zapotrzebowania i wyślą powiadomienie, gdy stacja ładowania będzie dostępna.

Jedną z barier na drodze popularyzacji stacji ładowania jest długi czas potrzebny na naładowanie jednego pojazdu. Projekt referencyjny obsługuje ładowanie poziomu 1 (zgodnie z terminologią SAE), które jest kompatybilne z domowymi gniazdkami, jak też poziomu 2, które pozwala właścicielom samochodów wykorzystać duże prądy (15-30 A i więcej) dostępne w budynkach biurowych. Ładowarki poziomu 2. typowo potrzebują 8 godzin, aby naładować samochód do pełna, zatem dobrym pomysłem jest podłączenie pojazdu na czas pracy.

Jeszcze w tym roku TI planuje wprowadzić projekt referencyjny ładowarki poziomu 3, który będzie można skalować do wartości 600 V i 400 A, co pozwoli skrócić czas ładowania do 20-30 minut. To szybkość wystarczająca, aby np. zatrzymać się i zjeść obiad w restauracji oferującej stację ładowania. Pojawił się wpis na blogu poświęcony szybszym i bardziej inteligentnym stacjom ładującym.

Najważniejsze cechy projektu stacji ładowania pojazdów elektrycznych z łącznością Wi-Fi:

  • Zdolność ładowania poziomu 1. oraz poziomu 2.,
  • Obsługa połączeń Wi-Fi z dowolnym smartfonem, tabletem, komputerem lub inteligentnym telewizorem dzięki technologii TI SimpleLink,
  • Wydajność prądowa do 30 A, którą można podwyższyć przy użyciu większych przekaźników,
  • Projekt można rozszerzyć, aby zrealizować takie funkcje, jak płatności, uwierzytelnianie lub komunikację z systemem automatyki mieszkaniowej.

Na stronach TI można znaleźć dodatkowe informacje o rozwiązaniach TI dla stacji ładowania pojazdów elektrycznych poziomu 1. oraz 2. i nowe projekty poziomu 3.

Na blogu TI znajduje się wpis poświęcony łączności Wi-Fi.

Opisany projekt referencyjny można pobrać z biblioteki projektów referencyjnych TI.

O autorze