LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

Visible Things – praktyczne rozwiązania dla IoT z Avnet Silica

rys_tytul

Internet Rzeczy (ang. Internet of Things) jak każda nowa technologia rozwija się w spontaniczny i nieprzewidywalny sposób. Mamy do czynienia z ogromną ilością producentów oferujących poszczególne, często niekompatybilne elementy systemów IoT.. W Avnet Silica, wykorzystując najlepsze dostępne technologie i ze szczególnym uwzględnieniem wymagań klientów, opracowano kompletny, spójny system z przetestowanym oprogramowaniem i sprzętem pozwalającym połączyć inteligentne czujniki z niezawodnym chmurowym back-endem zbierającym dane, znacznie ułatwiając w ten sposób stosowanie IoT w praktyce.

 

Rys. 1. Strategia IoT Avnet Silica – geneza Visible Things

Rys. 1. Strategia IoT Avnet Silica – geneza Visible Things

Istotną zaletą rozwiązania firmy Avnet jest jego kompletność. Visible Things to platforma edge-to-enterprise, czyli sięgająca od samej „krawędzi” systemu, którą stanowią urządzenia typu czujnik, aż do gromadzącego dane zaawansowanego systemu bazodanowego mogącego stanowić element większej sieci przedsiębiorstwa. Takie podejście zapewnia olbrzymią oszczędność czasu i środków przy wprowadzaniu rozwiązań IoT, w szczególności jeśli mają one zostać wplecione w istniejącą już infrastrukturę.

Rys. 2. Zasięg i zasada działania Visible Things

Rys. 2. Zasięg i zasada działania Visible Things

Grupa docelowa to prężnie rozwijające się przedsiębiorstwa, zamierzające szybko i skutecznie wprowadzić Internet Rzeczy do hal produkcyjnych lub sieci hipermarketów – nie jest to raczej oferta przewidziana dla elektroników-amatorów lub start-upów, gdzie próbuje się od podstaw tworzyć inteligentne rozwiązania sieciowe. Z tego też powodu Avnet Silica gwarantuje długoterminowy rozwój produktów, ich aktualizacje oraz szkolenia dla klientów. Same komponenty Visible Things powstawały we współpracy z czołowymi dostawcami układów scalonych takimi jak NXP, Microchip, Silicon Labs czy ST Microelectronics, co zapewnia wysoką jakość i długoterminowe wsparcie.

U podstawy systemów IoT są właśnie „Rzeczy” – inteligentne obiekty, z unikalnymi identyfikatorami sieciowymi, wykonujące pewne zadania po otrzymaniu odpowiednich poleceń drogą internetową, np. poruszające ramionami robota, lub dostarczające pewnej informacji, np. wyników pomiarów z czujnika. We współpracy z firmą Avnet Silica można stworzyć olbrzymią sieć silników, przekaźników czy wyświetlaczy, sterowanych centralnie na podstawie różnorodnych pomiarów – od temperatury poprzez wieloosiowe akcelerometry aż po czujniki ciśnienia lub fal akustycznych. Czujnik musi być wyposażony w wyjście pozwalające na kontakt z siecią. Bogata oferta Avnet Silica umożliwia dokonanie wyboru nie tylko spośród powszechnych standardów komunikacyjnych takich jak WiFi, Bluetooth czy GSM ale przede wszystkim sprzętowych i programowych implementacji protokołów dedykowanych do urządzeń Internetu Rzeczy: Sigfox, LoRaWAN, Zigbee i 6LoWPAN.

Rys. 3. Rozwiązania komunikacyjne Visible Things

Rys. 3. Rozwiązania komunikacyjne Visible Things

Wszystkie dane trafiają do solidnie zabezpieczonej przed atakami sieci i są przechwytywane przez bramy sieciowe obsługujące odpowiednie protokoły a następnie trafiają do serwerów opartych na platformie Device Point przygotowanej we współpracy z IBM oraz Spica Technologies. Daje ona wspaniałe możliwości natychmiastowej analizy i wizualizacji danych z węzłów sieci, automatycznego raportowania, zarządzania przepływem informacji a także reagowania na określone sytuacje zgodnie z zaprogramowanymi regułami. Jest to wydajna i wygodna implementacja koncepcji chmury obliczeniowej. Dostępne w niej usługi pozwalają, oprócz wspomnianych już możliwości obróbki i wizualizacji, na integrację z różnymi systemami korporacyjnymi typu SAP, Salesforce oraz oprogramowaniem IBM. Jest to wielkie ułatwienie i ukłon w stronę dużych firm, posiadających gotową infrastrukturę i chcących łatwo włączyć do niej technologię IoT.

W ramach platformy Visible Things powstał także trzeci wymiar kontroli nad systemem – aplikacje mobilne. Pozwalają one na bieżące monitorowanie pracy poszczególnych węzłów, włączając w to konfigurację sprzętową, a także na połączenie z serwerem i obserwację zgromadzonych i przetworzonych danych z całej sieci.

Świetną próbką możliwości systemów firmy Avnet oraz niezbędnym wręcz narzędziem dla projektantów zamierzających zastosować Visible Things są zestawy ewaluacyjne (tzw. starter kits). W tej chwili dostępne są trzy rodzaje tych urządzeń. Różnica między nimi polega na wykorzystaniu różnych standardów łączności. Pierwszy zestaw używa do łączności modułu Bluetooth Low Energy. Niewielka płytka PCB wyposażona jest w czujniki ruchu, temperatury, wilgotności i światła. Dla ułatwienia rozwoju aplikacji wyposażono ją także w programowalny przycisk oraz diody LED. Moduł zasilany jest baterią CR2032. W drugim i trzecim module, wykorzystującym odpowiednio protokoły LoRaWAN i Sigfox, znajdziemy czujniki światła lub ruchu oraz dedykowane rozwiązania sprzętowe umożliwiające komunikację z wykorzystaniem tych zoptymalizowanych do pracy w sieciach czujnikowych protokołów. Wyposażono je także w zasilanie bateryjne oraz zewnętrzne anteny zwiększające zasięg.

Rys. 4. Działanie zestawu (starter kit)  Visible Things

Rys. 4. Działanie zestawu (starter kit)  Visible Things

Avnet Silica zatrudnia obecnie ponad 900 pracowników w 46 biurach w 22 krajach Europy, w tym ponad 200 inżynierów zaangażowanych w technologie IoT . Zespół tych doświadczonych inżynierów, twórców idei Visible Things, udzieli klientom technicznego wsparcia przy wdrażaniu systemu kontroli pomieszczeń w inteligentnych budynkach, automatyzacji produkcji, inteligentnej kontroli oświetlenia lub poboru prądu, zautomatyzowanej służbie zdrowia i wielu innych zastosowaniach IoT .

Dzięki technologii Visible Things klienci dostają do ręki gotowe kompletne, przetestowane rozwiązanie, zoptymalizowane pod względem doboru technologii, zużycia energii oraz kosztów, w dodatku niezwykle łatwe do wprowadzenia w życie i stosowania w praktyce na skalę przemysłową.

 

Michał Paszta - absolwent Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, gdzie badał algorytmy zarządzające sieciami czujnikowymi. Od czterech lat programista C/C++ w firmie Mobica. Miłośnik sportu i podróży, w szczególności pod żaglami albo po górach.