LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Złącza TM-Ex do pracy w strefach zagrożonych wybuchem

tm_atex

Włoska firma ILME (Inudstria Lombarda Materiale Elettrico) oferuje złącza elektryczne zgodne z wymaganiami unijnej dyrektywy ATEX.

Wiele urządzeń elektrycznych pracuje w miejscach, gdzie wydostają się niebezpieczne gazy lub łatwopalne pyły. Do takich warunków wybiera się specjalne urządzenia, które spełniają normy dyrektywy Unii Europejskiej o nazwie ATEX (od fr. Atmosphères Explosibles).

Dyrektywa definiuje wymagania odnośnie różnych warunków pracy urządzeń. Oferowane przez ILME złącza z serii TM-Ex, spełniają wymagania odnośnie II grupy wyposażenia, kategorii 3D. Według tych zasad złącza TM-Ex nie mogą być używane w kopalniach podziemnych, gdyż nie należą do I grupy. Kategoria 3 oznacza miejsca, w których zagrożenie wybuchem występuje tylko w przypadku wystąpienia nieprawidłowości, a przy normalnej pracy takiego zagrożenia nie ma. Litera „D” oznacza, że chodzi o obecność wybuchowych pyłów (od ang. dust), w odróżnieniu od wybuchowych gazów. Dodajmy, że producent oferuje skrzynki rozdzielcze, które przeznaczone są także do pracy w strefie zagrożenia wybuchem gazu.

Złącza TM-Ex mogą przewodzić prądy u natężeniu 16A, 32A i 63A i występują w wersji z czterema lub trzema bolcami, z których jeden stanowi przewód uziemienia ochronnego. Złącza spełniają zarazem normę odporności na wodę i kurz IP66/IP67, czyli są całkowicie pyłoszczelne i odporne na zalanie wodą.

Dystrybutorem produktów ILME w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o. Sp. komandytowa, Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.