Nowe energooszczędne układy SoC Bluetooth od Dialog Semiconductor

da14681

Firma Dialog Semiconductor, dostawca układów zarządzania zasilaniem, konwerterów AC/DC, oświetlenia półprzewodnikowego (SSL) i układów Bluetooth Low Energy o wysokim stopniu integracji, przedstawiła swój nowy układ SmartBond DA14681. Jest to jednoukładowe rozwiązanie o bogatej funkcjonalności, które zapewnia łączność z urządzeniami wyposażonymi w baterie nadające się do wielokrotnego ładowania – np. z urządzeniami ubieralnymi, systemami inteligentnych mieszkań i innymi rozwiązaniami pojawiającymi się w ramach Internetu Przedmiotów.

Jako urządzenie z serii SmartBond, model DA14681 zapewnia rozsądną równowagę między wydajnością a poborem mocy, oferując wystarczającą moc obliczeniową podczas pracy z maksymalną częstotliwością 96 MHz. Układ zawiera procesor ARM Cortex-M0 – przy tym w trybie oczekiwania jego pobór prądu jest niższy, niż 1 µA. Dzięki temu układ stanowi odpowiednie rozwiązanie do zarządzania zestawami wielu czujników i pozwala na ciągłe pomiary w trybie aktywnym.

To rozwiązanie o wysokim stopniu integracji obsługuje najnowszy standard Bluetooth 4.2. Zintegrowana jednostka zarządzania energią (PMU) zapewnia trzy niezależne szyny napięcia  pozwalające zasilić zewnętrzne elementy systemu. Dodatkowo układ zawiera wbudowaną ładowarkę i zawór baterii, dzięki czemu DA14681 jest w stanie ładować baterie za pośrednictwem interfejsu USB. Unikalna architektura tego rozwiązania pozwala zasilić kompletny system IoT bez potrzeby wykorzystania zewnętrznych układów zarządzania energią.

SmartBond DA14681 jest największym osiągnięciem firmy Dialog Semiconductor na polu zintegrowanych rozwiązań typu SoC (system-on-chip). To rozwiązanie pozwala projektantom łatwo dołączyć baterię lub czujnik, aby utworzyć kompletne urządzenie IoT. Układ DA14681 jest już dostępny w ilościach hurtowych u największych dostawców OEM, pozwalając realizować urządzenia ubieralne czy systemy rzeczywistości wirtualnej.

Model DA14681 jest drugim układem z serii, będąc następcą popularnego energooszczędnego modelu DA14680. Poza funkcjami starszego układu, DA14681 zapewnia dużą elastyczność – umożliwia projektantom rozszerzenie obszaru pamięci wykorzystywanego przez program za pomocą praktycznego interfejsu pamięci zewnętrznej. Układ może wykonywać kod z zewnętrznej pamięci Flash lub pamięci jednokrotnego zapisu (OTP), zapewniając maksymalną swobodę projektowania – przestrzeń roboczą można zwiększać w zależności od potrzeb aplikacji. Dopełnieniem układu jest system zabezpieczeń wysokiej klasy, którą można spotkać w bankowości. Dedykowany podukład kryptograficzny pozwala przechowywać dane osobiste i zapewnia szyfrowanie w całym ciągu komunikacji.

Układ jest już dostępny w sprzedaży. Szczegółowe informacje, w tym sposób wykorzystania układu w urządzeniach IoT, znajdują się na stronie produktu.

O autorze