LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

Układ ładowania baterii bezprzewodowych od STMicroelectronics

600_en-wireless_battery_charging_wearables_n3870d_big

Zminiaturyzowany układ STMicroelectronics przeznaczony do bezprzewodowego ładowania baterii pozwala tworzyć mniejsze, prostsze i szczelne urządzenia ubieralne. Dzięki nim zaprojektowanie małego urządzenia w bezpiecznej obudowie będzie prostsze i szybsze, co pozwoli szybciej wprowadzić na rynek takie produkty, jak kompaktowe urządzenia dla sportowców, monitory stanu zdrowia, czujniki medyczne i zdalne kontrolery.

Połączenie opracowanego przez ST kontrolera bezprzewodowego ładowania STWBC-WA i odbiornika baterii ładowanej bezprzewodowo STWLC04 pozwala na przesył mocy do 1 W przy pomocy mniejszych uzwojeń, niż jakiekolwiek inne układy dostępne na rynku. Cewki o średnicy 11 mm po stronie odbiornika oraz 20 mm po stronie nadajnika pozwalają tworzyć mniejsze i cieńsze urządzenia. Transmitowaną moc można zwiększyć do 3 W poprzez wykorzystanie większych uzwojeń i konfiguracji pełnego mostka po stronie nadajnika. Eliminacja tradycyjnej wtyczki upraszcza projekt obudowy i ułatwia uzyskanie szczelności chroniącej przed wilgocią czy zanieczyszczeniem.

Kompletny układ pozwala na bezprzewodowe ładowanie baterii litowo-jonowej lub litowo-polimerowej. Ponadto zapewnia mechanizmy zabezpieczające, takie jak wykrywanie obcych obiektów (Foreign Object Detection, FOD), aktywne wykrywanie obecności nadajnika i ochrona odbiornika przed przegrzaniem. Układ nadajnika zawiera zintegrowane sterowniki i zapewnia obsługę topologii mostka oraz półmostka. Ponadto dostępne są dwie wersje oprogramowania: łatwa w konfiguracji wersja pozwalająca na natychmiastowe użycie lub wersja przeznaczona dla aplikacji użytkownika. Odbiornik umożliwia bezpośrednie ładowanie baterii, dzięki czemu można zmniejszyć wymiary płytki. Zawiera on ponadto rdzeń 32-bitowego mikrokontrolera, wydajną przetwornicę obniżającą napięcie z synchronicznym prostownikiem oraz zintegrowane sterowniki.

Inżynierowie mogą natychmiast rozpocząć tworzenie projektów ładowanych bezprzewodowo korzystając z zestawu ewaluacyjnego ST STEVAL-ISB038V1. Zestaw zawiera płytki z nadajnikiem i odbiornikiem oraz aplikację graficzną (GUI) pozwalającą na monitorowanie zachowania systemu i strojenie parametrów. Dodatkowo w zestawie znajduje się instrukcja użytkownika, pliki Gerbera oraz lista materiałowa.

Układ nadajnika STWBC-WA mieści się w obudowie VFQFPN32. Odbiornik STWLC04 mieści się w obudowie flip-chip o wymiarach 3,12 x 4,73mm z 77. wypustkami.

Dodatkowe informacje są dostępne pod adresem http://www.st.com/wbc.