Jeszcze szybsze dyski SSD Samsunga w obudowie M.2

samsung_ssd_960pro_960evo-3

Dyski Samsung 960 PRO i 960 EVO przeznaczone są dla osób, które poszukują mniejszych i szybszych pamięci, dających lepszą przepustowość i responsywność przy przetwarzaniu ogromnych ilości danych.

Koreański producent zapewnia, że dyski poradzą sobie z najbardziej wymagającymi grami i z przetwarzaniem wideo w rozdzielczości 4K. Potwierdzają to parametry techniczne nowych dysków, zgodnych ze specyfikacją NVMe (ang. Non-Volatile Memory Express).

Zawrotna prędkość zapisu i odczytu danych wynosi odpowiednio 1900 MB/s i 3200 MB/s. Zmierzono także liczbę operacji na sekundę podczas wykonywania losowych operacji zapisu i odczytu, osiągając wynik 360.000 i 380.000 IOPS (ang. Input/Output Operations per Second). Równie spektakularne są oferowane pojemności dysków, wahające się od 250 GB aż do 2 TB, co stanowi absolutny rekord wśród komercyjnie dostępnych dysków w maleńkiej obudowie M.2. Skoro mowa już o rozmiarach, te nowoczesne pamięci mierzą zaledwie parę centymetrów długości i włączane są bezpośrednio w złącze szyny PCIe, oszczędzając miejsce w wykorzystujących je urządzeniach. Tak ciasne upakowanie komórek pamięci udało się uzyskać, dzięki nowoczesnej technologii V-NAND oraz nowatorskiemu projektowi obudowy.

Oferta Samsunga to także niespotykanie długa gwarancja, w przypadku najbardziej pojemnej wersji PRO obejmująca aż 5 lat lub zapis 1,2 PB (petabajta). Koreańczycy napisali także oprogramowanie, która pozwala użytkownikom kontrolować różne parametry funkcjonowania ich dysków, włącznie z aktualizacjami firmware’u.

Dyski pojawią się w sprzedaży detalicznej już w październiku 2016.

Dystrybutorem produktów Samsung w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o. Sp. komandytowa, Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze