LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

Obrazowanie w słabym oświetleniu – ulepszone systemy ON Semiconductor

on_kae08151

Firma ON Semiconductor wzbogaciła swą ofertę układów obrazowania przeznaczonych do pracy przy słabym oświetleniu. Nowe produkty przeznaczone do zastosowań przemysłowych są oparte na technologii IT-EMCCD – macierzy CCD z powielaczem elektronowym.

Nowy czujnik obrazu KAE 08151 o rozdzielczości 8 megapikseli jest drugim układem firmy wykorzystującym technologię IT-EMCCD. Zapewnia ona poziom szumów poniżej pojedynczego elektronu i wszechstronność taką, jak istniejący czujnik obrazu KAE 02150 o rozdzielczości 1080p. Układ ma przekątną 22 mm i format obrazu 4:3, co odpowiada parametrom toru optycznego profesjonalnych oscyloskopów. KAE 08151 jest przeznaczony do mikroskopii wysokiej rozdzielczości i obrazowania w trudnych warunkach oświetleniowych w zastosowaniach naukowych. Dopuszczalny jest poziom oświetlenia zarówno na poziomie niecałego luksa, jak i praca w jasnym świetle. Ponadto dla obu układów z tej rodziny są dostępne nowe obudowy zawierające bezpośrednio zintegrowane chłodzenie termoelektryczne (TEC). Takie rozwiązanie upraszcza proces projektowania chłodzonej kamery, która zapewnia optymalną pracę tych układów.

Układy IT EMCCD łączą dwie sprawdzone technologie obrazowania z unikalną strukturą wyjścia. To umożliwiło realizację rozwiązania nowej klasy – obrazowania z niskim poziomem szumów i wysokim poziomem dynamicznym. Technologia IT-CCD zapewnia najlepszą jakość i jednorodność obrazu dzięki bardzo wydajnej elektronicznej przesłonie, jednak ta technologia nie zawsze sprawdza się w przypadku słabego oświetlenia ze względu na uzyskiwany wysoki poziom szumów. Z drugiej strony czujniki obrazu EMCCD zapewniają bardzo niski poziom szumów obrazu, ale do tej pory funkcjonowały tylko w postaci układów o niskiej rozdzielczości i ograniczonej dynamice. Połączenie tych dwóch technologii po raz pierwszy pozwoliło na wykorzystanie niskoszumnej architektury EMCCD w czujnikach obrazu o rozdzielczości rzędu kilku megapikseli. Innowacyjne rozwiązanie zastosowane na stopniu wyjściowym pozwala uzyskać zarówno standardowy obraz CCD (o małym wzmocnieniu) i EMCCD (o dużym wzmocnieniu) na podstawie jednej rejestracji obrazu. To z kolei umożliwia rozpoznawanie sceny w świetle gwiazd lub w świetle słonecznym na podstawie jednego obrazu.

Próbki układu KAE 08151 w obudowie CPGA-155 są już dostępne w konfiguracjach monochromatycznej lub z filtrem Bayera. Próbki wersji ze zintegrowanym chłodzeniem pojawią się w pierwszym kwartale 2017 roku. Model KAE 02150 znajduje się już w produkcji i jest dostępny w postaci próbek w obudowie CPGA-143 ze zintegrowanym chłodzeniem TEC. Wszystkie wersje obudów są zgodne z normą środowiskową RoHS. Oba układy zostały zaprezentowane podczas targów VISION 2016, które odbyły się w dniach 8-10 listopada w Stuttgarcie w Niemczech.