LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

Panasonic EX-Z – najmniejszy czujnik fotoelektryczny świata

mik

W obudowie o grubości zaledwie 3 mm zmieszczono wszystkie elementy niezbędne do pracy urządzenia – optykę, elektronikę, wyjście tranzystorowe a nawet pomocnicze diody LED.

Pozostałe wymiary czujników EX-Z to 14 mm wysokości i 8 mm długości. Do poprawnej pracy potrzebne są dwa elementy: jeden z nadajnikiem i jeden z odbiornikiem. Maksymalna odległość między nimi może sięgnąć nawet 500 m i możliwe jest wykrywanie elementów o średnicy zaledwie 3 mm, ale nie można osiągnąć obu tych wyników jednocześnie. Przygotowano więc trzy różne wersje czujnika, pozwalające klientowi zdecydować, który z tych dwóch parametrów jest dla niego ważniejszy.

Nadajnik i odbiornik wiązki czerwonego światła mogą być skierowane wzdłuż ścianki urządzenia, co daje dodatkowe opcje montażu w trudno dostępnych miejscach. Cała obudowa spełnia wysokie wymagania normy odporności na kurz i wilgoć IP67.

Czujniki EX-Z charakteryzują się, oprócz unikalnych wymiarów obudowy, bardzo dobrymi parametrami pracy. Czas reakcji czujnika w przypadku wykrycia obiektu na ścieżce wiązki wynosi mniej niż pół sekundy. Pobór prądu natomiast, wynosi około 10 mA przy napięciu zasilania w granicach od 12 V do 24 V.

Panasonic stwarza wiele możliwości wejścia w posiadanie próbnych egzemplarzy swojego czujnika. Aby zdobyć EZ-X wystarczy reprezentować firmę elektroniczną, mieć kwalifikacje inżyniera-elektronika lub dobry pomysł na wykorzystanie czujnika w praktyce. Producent szuka w ten sposób kolejnych ciekawych zastosowań dla czujnika a zarazem testuje swoje układy.

Dystrybutorem produktów Panasonic w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o. Sp. komandytowa, Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.