Wielkie zamknięte w małym – nowy mini-dysk Apacera

600_apacer_asmini

Tajwański producent bardzo poważnie podchodzi do kwestii miniaturyzacji w elektronice, oferując przenośny dysk SSD, który jeszcze do niedawna mógłby uchodzić za duży pendrive.

Apacer ASMini ma rozmiary karty kredytowej: 8,1 cm długości i 5,4 cm szerokości oraz zaledwie 0,6 cm wysokości – zmieści się więc w każdej kieszeni czy torebce. Noszenie dysków w takich miejscach może wydawać się zagrożeniem dla zgromadzonych na nich danych, ale Apacer zadbał o wstrząsoodporność swojego urządzenia, które jest w stanie wytrzymać wibracje o sile 20G i uderzenia o sile 1500G.

Wrażenie robią także parametry działania dysku. Szybkość odczytu danych, nawet dla większych plików, to 450 MB/s a szybkość zapisu to 400 MB/s. Pojemność dysku wynosi aż 240 GB, a więc można na nim zmieścić do 6 godzin wideo w jakości 4K. Apacer wyposażył także swoje urządzenie w najnowsze technologie usprawniające jego działanie, takie jak obsługa komendy TRIM, rozszerzenie standardu SATA o nazwie NCQ, pozwalające na optymalizację kolejności wykonywania poleceń, czy zabezpieczenie pamięci kodami korekcyjnymi (ECC).

Do komunikacji z dyskiem służy złącze USB 3.1 Gen1 typu C, ale w zestawie znajdziemy także konwerter do najpopularniejszych w komputerach złączy typu A.

Nowy produkt Apacera, ze względu na swe małe rozmiary i wielkie możliwości, to bez wątpienia przełom na rynku pamięci przenośnych, stanowiący etap pośredni pomiędzy pendrivem i dyskiem.

Dystrybutorem produktów Apacer w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o. Sp. komandytowa, Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze