Modem do komunikacji przez sieć zasilania (PLC) oparty na platformie Synergy

600_ren0651_board_pmod_plc

Firma Renesas Electronics Europe, dostawca zaawansowanych rozwiązań półprzewodnikowych, przedstawiła nową ofertę dla komunikacji PLC. Jest to modem PLC firmy zaadaptowany do platformy Renesas Synergy. Synergy stanowi kompletną i przetestowaną platformę obejmującą zintegrowane oprogramowanie, skalowalną rodzinę mikrokontrolerów i jednolite narzędzia projektowe. To rozwiązanie pozwala przyspieszyć wprowadzenie produktu na rynek, obniżyć całkowity koszt obsługi systemu i wyróżnić projekt wśród innych ofert. Wykonana przez Renesas adaptacja obejmuje uruchomienie zweryfikowanego rozszerzenia oprogramowania (VSA) w postaci stosu protokołów G3-PLC.

Inteligentne systemy, takie jak sieci przesyłowe, systemy oświetlenia ulicznego i automatyka budynkowa, stają się coraz bardziej złożone. Powoduje to wzrost kosztów projektowania, przenoszenia między platformami, a także utrzymania i zakupu dodatkowego oprogramowania, obejmującego systemy operacyjne czasu rzeczywistego, sterowniki czy oprogramowanie producenta lub stosy protokołów komunikacji. Jednoukładowy modem sieci zasilania opracowany przez Renesas w połączeniu z platformą Synergy eliminuje wiele przeszkód, które napotykają inżynierowie podczas projektowania inteligentnych mierników i podobnych produktów.

Sercem platformy Synergy jest pakiet oprogramowania Synergy (SSP), który został przetestowany, a Renesas gwarantuje jego utrzymanie i wsparcie techniczne. SSP można łatwo rozszerzyć o specjalistyczne funkcje dzięki komponentom VSA, które zostały zweryfikowane przez Renesas i gwarantują kompatybilność z SSP. Projektanci systemów mogą rozpocząć pracę na poziomie API w oparciu o stos G3-PLC, korzystając z rozszerzenia VSA przeznaczonego dla GS-PLC. W połączeniu z pozostałymi składnikami SSP oraz dodatkowymi potrzebnymi komponentami VSA pozwalają one stworzyć dowolne aplikacje oparte na G3-PLC.

W zależności od wydajności wymaganej od końcowego produktu projektanci mogą wybrać mikrokontroler spośród szerokiej, skalowanej oferty kompatybilnych mikrokontrolerów Synergy. Oferta obejmuje układy od najmniejszych modeli z rdzeniem ARM Cortex M0+ (32 MHz, 128 KB Flash, 16 KB SRAM) do wydajnych modeli z rdzeniem ARM Cortex-M4 (240 MHz, 4 MB Flash, 640 KB SRAM). Połączenie mikrokontrolerów Synergy z trzecią generacją jednoukładowych modemów PLC Renesas pozwala inżynierom tworzyć w pełni modularne i wielofunkcyjne, niedrogie systemy. Jakiekolwiek modyfikacje czy zmiany w projekcie można zrealizować niedużym kosztem, co skraca czas projektowania, testów i uzyskania certyfikatów – jak również zmniejsza ryzyko przedsięwzięcia do minimum. To rozwiązanie pozwala projektantom szybko prowadzić produkt na rynek i przeznaczyć więcej czasu na opracowanie innowacyjnych cech wyróżniających produkt.

Funkcjonalne rozwiązanie Renesas w postaci jednoukładowego modemu PLC cechuje wysoka wytrzymałość i elastyczność. Modem obsługuje wszystkie standardy protokołów PLC, w tym PRIME 1.3.6 i PRIME 1.4 w całym zakresie pasma, jak również G3-PLC w różnych pasmach częstotliwości używanych na świecie, w tym CENELEC A, FCC oraz ARIB. Aby umożliwić tworzenie bardziej  złożonych systemów IoT, nowe rozwiązanie pozwala na implementację komunikacji dwudrożnej. Wysoką jakość sygnału, duży zakres dynamiczny i odporność na szumy zapewniają wbudowane analogowe układy wejściowe oraz udoskonalone algorytmy DSP, które są w stanie zniwelować szumy o zadanym profilu z szerokiego zakresu.

Renesas oferuje moduł PLC wykorzystujący jednoukładowy modem PLC R9A06G037GNP z interfejsem Pmod. Można go połączyć z dowolnym zestawem projektowym Synergy, aby uzyskać kompletne środowisko do projektowania i ewaluacji. Interfejs Pmod (Peripheral Module Interface) opracowany przez Digilent jest otwartym standardem interfejsu, który pozwala na połączenie układów o małej liczbie wyprowadzeń pracujących z niską częstotliwością do płytek hosta/kontrolera.

O autorze