LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowe mikrokontrolery AURIX TC3xx firmy Infineon

600_aurix_tc399_lfbga-516_plain

W odpowiedzi na wymagania stawiane przez autonomiczne pojazdy i pojazdy elektryczne firma Infineon przedstawiła nową generację mikrokontrolerów z rodziny AURIX. Modele oznaczone symbolami TC3xx zapewniają najwyższy stopień integracji na rynku układów czasu rzeczywistego – mają trzykrotnie więcej rdzeni, niż rozwiązania dostępne dotychczas.

Dzięki wydajnej, sześciordzeniowej architekturze i zaawansowanym funkcjom łączności oraz zabezpieczeń układu i systemu, rodzina AURIX TC3xx nadaje się do wielu zastosowań z obszaru motoryzacji. Oprócz sterowania silnikiem, automatyczną skrzynią biegów i układem przeniesienia napędu, możliwe zastosowania obejmują nowe systemy napędów elektrycznych i hybrydowych. Nowa architektura okaże się szczególnie przydatna w przypadku kontroli układów hybrydowych, inwerterów, zarządzania baterią i przetwornic prądu stałego. Ponadto mikrokontrolery AURIX TCxx są przystosowane do obsługi funkcji krytycznych pod względem bezpieczeństwa, takich jak poduszki powietrzne, hamowanie i wspomaganie kierownicy, a także systemy czujnikowe wykorzystujące kamery lub radar. Połączenie wysokiej wydajności i zaawansowanych zabezpieczeń sprawia, że układy z rodziny TCxx doskonale sprawdzą się w kontroli i przetwarzania danych niezbędnych w dalszym rozwoju autonomicznych pojazdów.

Rodzina AURIX TC3xx będzie skalowalna i zaoferuje rozmiar pamięci Flash do 16 MB, a także ponad 6 MB zintegrowanej pamięci RAM. Obecne mikrokontrolery AURIX TC2xx zawierają do 3 rdzeni TriCore, natomiast architektura TC3xx zapewni do 6 rdzeni TriCore pracujących z częstotliwością zegara do 300 MHz. Cztery spośród tych 6 rdzeni mają dodatkowy układ zabezpieczający, który pozwala zapewnić ochronę zgodną ze standardem bezpieczeństwa funkcjonalnego ISO 26262 – wszystko to w jednym, zintegrowanym układzie. Wydajność na poziomie 2400 DMIPS pozwala spełnić wymagania klasyfikacji ASIL-D normy ISO 26262. Poprzednia architektura AURIX osiągała wydajność 740 DMIPS.

Wzrost wydajności i wykorzystanie istniejących zabezpieczeń pozwoli projektantom systemów samochodowych na obniżenie kosztów projektowania o 20%, a także skrócenie czasu wprowadzenia produktu na rynek. Ponadto za pomocą jednego mikrokontrolera można teraz zrealizować więcej funkcji, takich jak kontrola układu przeniesienia napędu czy też podwozia, a także bardziej zaawansowanych algorytmów obsługi radaru i kontroli spalania.

Systemy radarowe dla pojazdów – od monitorowania pola martwego do zaawansowanych radarów obserwujących drogę – mogą wykorzystać możliwości układów z rodziny AURIX TC3xx. Mikrokontrolery TC3xx zawierają podsystem obsługi radaru z maksymalnie dwiema dedykowanymi jednostkami przetwarzania sygnałów, które są taktowane zegarem 300 MHz. To pozwala na realizację algorytmów radarowych nowej generacji w jednym układzie. Co więcej, układy radarowe można bez problemu połączyć z mikrokontrolerami AURIX za pomocą interfejsu cyfrowego wysokiej szybkości przeznaczonego dla radarów.

Rodzina AURIX TC3xx zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Nowa wersja programowalnego modułu zabezpieczeń (HSM) występuje we wszystkich modelach. Pozwala ona na lepszą ochronę wbudowanych funkcji komunikacji i zapobiega niepożądanej ingerencji w sprzęt, na przykład tuningowaniu silnika. Nowy akcelerator szyfrowania asymetrycznego zintegrowany w układzie HSM pozwala spełnić wymagania standardu ochrony EVITA. Układy AURIX TC3xx umożliwiają ponadto szybkie aktualizacje bezprzewodowe, chroniąc przed przejęciem kontroli nad oprogramowaniem.

Układy AURIX TC3xx zapewniają obsługę najnowszych interfejsów komunikacji. Należą do nich gigabitowy Ethernet, do 12 kanałów CAN-FD zgodnych z normą ISO11898-1 i do 24 kanałów LIN. Dodatkowy interfejs eMMC umożliwia podłączenie zewnętrznej pamięci Flash, co pozwala na lokalne przechowywanie danych i zdalną aktualizację oprogramowania.

Druga generacja układów AURIX TC3xx jest kompatybilna z układami poprzedniej generacji AURIX TC2xx. Próbki inżynieryjne flagowego modelu TC39x z zegarem 300 MHz i wbudowaną pamięcią Flash o pojemności 16 MB będą dostępne w obudowach BGA-516 oraz BGA-292.  Dostarczanie próbek rozpocznie się w pierwszym kwartale 2017 roku. Dopuszczenie pierwszego produktu do sprzedaży jest planowane na 1. kwartał 2019 roku.

Dodatkowe informacje o mikrokontrolerach AURIX są dostępne na stronie produktów.

Autor: Infineon