ESP32 – najmocniejsza pozycja w ofercie Espressif

600espressif_esp32

Czołowy azjatycki producent przed kilkoma miesiącami rozszerzył swoją ofertę o układ Wi-Fi z bardzo wydajnym dwurdzeniowym 32-bitowym mikrokontrolerem.

Zerknijmy do wnętrza ESP32. Oba rdzenie mikrokontrolera Tensilica mogą pracować z częstotliwością od 80 MHz do 240 MHz. Układ wyposażono w 520 KB pamięci SRAM i 16 MB pamięci Flash. Nie zapominajmy jednak o najważniejszym: WiFi obsłuży wszystkie trzy najpopularniejsze standardy b/g/n, w przypadku tego ostatniego umożliwiając transfer z prędkością 150 Mbps. Co więcej, układ obsługuje też standard 802.11e, dotyczący optymalizacji transmisji pod kątem przesyłania wideo lub muzyki oraz standard 802.11i, zwiększający bezpieczeństwo transmisji.

Espressif widzi miejsce dla swojego układu w urządzeniach mobilnych oraz wearables, w związku z czym poświęcił dużo uwagi ograniczeniu poboru mocy. Po pierwsze wprowadzono wiele trybów uśpienia lub oszczędzania energii, które mogą zredukować pobór prądu do zaledwie 2,5 μA oraz zaprogramowano układ tak, aby właśnie w tych trybach spędzał jak najwięcej czasu, a  tylko w przypadku spełnienia określonych warunków mógł być wybudzony. Po drugie, zastosowano adaptacyjne algorytmy dopasowujące stosowany poziom mocy sygnału do panujących warunków transmisji. Wciąż jednak dostępne są wysokie moce sygnałów nadawanych (w standardzie 802.11n do 15,5 dBm) i wysoka czułość odbiornika (-98 dBm), zapewniając doskonały zasięg transmisji.

Oprócz WiFi, ESP32 obsługuje także protokół Bluetooth, w wersji 4.2 oraz oferuje interfejsy przewodowe typu SPI czy I2C. Ma także szereg peryferiów typu PWM, czujnik temperatury, obsługę kart pamięci a nawet enkrypcję pamięci Flash.

ESP32 wyposażono w wewnętrzne układy umożliwiające dostosowanie jego parametrów elektrycznych do otaczających go elementów. Dzięki temu jest to jeden z najbardziej scalonych układów WiFi na rynku, wymagający zaledwie do 10 zewnętrznych elementów elektronicznych do poprawnego działania. W układzie znajdziemy wszelkie niezbędne do transmisji filtry i wzmacniacze. Na układzie zbudowano także moduł – ESP-WROOM-32 posiadający niezbędne certfyikacje, wykupiony MAC adres, dopasowaną antenę oraz ekran. Wszystkie w bardzo atrakcyjnej cenie. Dla klientów konstruujących pojedynczy egzemplarz urządzenia, chcących szybko przetestować układ, Espressif przygotował także zestaw rozwojowy ESP-DevKitC, wymagający jedynie podłączenia do USB za pośrednictwem konwertera typu FT2232.

Jak w przypadku innych układów firmy Espressif, koszt zarówno ESP32 jak i ESP-WROOM-32 jak niezwykle niski. Zapewnia to możliwość zastosowania układów w bardzo wrażliwych cenowo aplikacjach. Jednocześnie rozbudowane peryferia i funkcjonalności pozwalają na wyeliminowanie mikrokontrolera oraz automatyczne mostkowanie połączeń sieciowych.

Dystrybutorem produktów Espressif w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o. Sp. komandytowa, Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze