LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Zestaw RX71M Revelation upraszcza implementację wyświetlaczy TFT

rx700kit

Firma Renesas Electronics Europe, dostawca zaawansowanych rozwiązań półprzewodnikowych, przedstawiła swój innowacyjny zestaw, który umożliwia tanią implementację interfejsu użytkownika (HMI) z ekranem TFT. Zestaw demonstracyjny RX71M jest oparty na mikrokontrolerze ze skalowalnej serii RX71M, które zawierają do 4 MB wbudowanej pamięci Flash i 552 kB RAM. Układy pracują z częstotliwością zegara do 240 MHz. Zestaw zawiera również podręcznik szybkiego uruchomienia i instrukcję pozwalającą krok po kroku tworzyć graficzne interfejsy użytkownika.

Zapotrzebowanie na graficzne wyświetlacze TFT wciąż rośnie. Jednak zazwyczaj takie rozwiązania wymagają stosowania kontrolera grafiki, którego implementacja jest zarówno czasochłonna, jak i kosztowna. Nowy zestaw Renesas RX71M stanowi niedrogie rozwiązanie, które pozwala projektantom systemów na tworzenie tanich i wydajnych systemów sterowania TFT. Dzięki wbudowanej w RX71M pamięci RAM nie ma potrzeby stosowania pamięci zewnętrznych. Z kolei brak zewnętrznej pamięci służącej jako bufor obrazu znacznie upraszcza proces projektowania i zmniejsza koszty systemu.

Zestaw demonstracyjny zawiera mikrokontroler RX71M wykonany w procesie technologicznym 40 nm. Zapewnia on wysoką wydajność 4,35 punktów CoreMark/MHz oraz taktowanie zegara 240 MHz. Dzięki temu mikrokontroler nadaje się do zastosowań wymagających dużej mocy obliczeniowej.

Wydajność układu RX71M i wbudowana pamięć RAM o pojemności 552 kB pozwala wyświetlać obraz wideo w rozdzielczości QVGA (320 x 240) na ekranie TFT z głębią kolorów do 16 bitów na piksel. Układ RX71M potrzebuje tylko około 5% mocy, aby wyświetlić obraz – pozostawiając wiele zasobów dla innych funkcji aplikacji, takich jak obsługa łączności. Opis kontroli wyświetlacza TFT jest opisany szczegółowo w dokumentach dostępnych na stronie firmy Renesas wraz z innymi plikami.

Uzupełnieniem zestawu jest instrukcja wydana w formie książki we współpracy z niemieckim wydawnictwem Franzis, która ułatwia użytkownikom natychmiastowe rozpoczęcia pracy.

Zestaw RX71M oraz przewodnik „Get started” są już dostępne w sprzedaży Renesas i u wybranych dystrybutorów. Cena zestawu to około 60 Euro.