Siemens przejmuje Mentor Graphics

promo

Firmy Siemens oraz Mentor Graphics ogłosiły, że zawarły porozumienie, na mocy którego Siemens przejmie Mentor Graphics, płacąc 37,25 USD za akcję. Oznacza to łączną kwotę 4,5 mld USD. Oferta stanowi zysk 21% w stosunku do kursu akcji Mentor w momencie zamknięcia giełdy w dniu 11 listopada tego roku – ostatniego dnia przed ogłoszeniem transakcji. Zarząd Mentor Graphics już zaakceptował porozumienie i rekomenduje przejęcie posiadaczom zwykłych akcji Mentor. Jedna z firm-udziałowców, Elliott Management, wyraziła poparcie dla transakcji.

Przejęcie znacząco rozszerza ofertę rozwiązań cyfrowych Siemens dla przedsiębiorstw. Należą do nich sprawdzone narzędzia do projektowania układów i systemów elektronicznych, symulacji i produkcji Mentor Graphics. Te możliwości są istotne dla nowoczesnych, inteligentnych produktów korzystających z łączności, takich jak autonomiczne pojazdy. Połączenie ofert umożliwi firmie Siemens dostarczenie klientom narzędzi do projektowania systemów elektronicznych i wbudowanych, mechanicznych oraz termicznych. Narzędzia te pozwolą na sprawne tworzenie innowacyjnych projektów oraz optymalizację działania istniejących produktów pracujących w terenie.

Firma Mentor ma siedzibę w Wilsonville w stanie Oregon w USA. Pod koniec stycznia 2016 roku firma zatrudniała ponad 5700 pracowników w 32 krajach na całym świecie i osiągnęła zysk około 1,2 mld USD oraz wskaźnik rentowności na poziomie 20,2%. Siemens oczekuje, że te korzystne wskaźniki utrzymają się w przyszłości i nastąpi szybki rozwój gałęzi związanej z oprogramowaniem do zarządzania cyklem życia produktu (PLM), do której dołączy Mentor. Firma Mentor Graphics obsługuje dużą i zróżnicowaną bazę klientów związanych z rozmaitymi systemami, a także dostawców układów scalonych i półprzewodnikowych – w sumie 14.000 podmiotów z dziedzin komunikacji i sieci, komputerów, produktów użytkowych i multimedialnych, półprzewodników, lotnictwa i transportu. Mentor ma ugruntowaną światową pozycję w takich obszarach, jak projektowanie układów scalonych, testy i systemy produkcji oraz projektowanie i analiza systemów elektronicznych. Działa również na rozwijających się rynkach, takich jak elektronika samochodowa.

Siemens oczekuje efektu synergii na skutek wzrostu przychodów wraz ze spodziewanym zwiększeniem wskaźnika rentowności. Oczekiwany zysk operacyjny z tego tytułu wynosi ponad 100 milionów euro w okresie 4 lat od momentu sfinalizowania transakcji. Ponadto transakcja zostanie wliczona do zysku z akcji w ciągu 3 lat od zakończenia. Sfinalizowanie transakcji zależy od ustalenia szczegółowych warunków i jest spodziewane w 2. kwartale 2017 roku. Firma Mentor zostanie włączona do gałęzi odpowiedzialnej za oprogramowanie PLM oddziału Siemens DF (Digital Factory). DF jest wiodącym dostawcą technologii automatyzacji oraz oprogramowania PLM.

O autorze