Nowa generacja 8-bitowych mikrokontrolerów AVR Microchip

mc1352-8-bit-tinyavr-mcus-hi

Firma Microchip przedstawiła nową generację 8-bitowych mikrokontrolerów tinyAVR. Cztery nowe modele mają od 14 do 24 wyprowadzeń i zawierają od 4 do 8 KB pamięci Flash. Są to jednocześnie pierwsze mikrokontrolery z serii tinyAVR wyposażone w układy peryferyjne niezależne od rdzenia (CIP). Nowe układy będą obsługiwane przez START, innowacyjne narzędzie online pozwalające na graficzną, intuicyjną konfigurację projektów oprogramowania wbudowanego.

Nowe modele o nazwach ATiny817/816/814/417 mają wszystkie funkcje, które są potrzebne do realizacji innowacyjnych produktów – małe rozmiary, niewielką liczbę wyprowadzeń i bogaty zestaw układów peryferyjnych, jak również pamięć Flash o pojemności 4 – 8 KB. Inne zintegrowane funkcje obejmują kontroler dotykowy niezależny od rdzenia (PTC), system zdarzeń zapewniający współpracę układów peryferyjnych, programowalne bloki logiczne oraz możliwość samodzielnego programowania w celu aktualizacji oprogramowania. Wewnątrz znajduje się ponadto pamięć nieulotna, wewnętrzny oscylator o częstotliwości 20 MHz i interfejs komunikacji wysokiej szybkości USART. Układy pracują w zakresie napięć zasilania od 1,8 do 5,5 V.  Dostępny 10-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC) ma wewnętrzne źródło napięcia referencyjnego. W trybie uśpienia pobierany prąd ma wartość poniżej 100 nA, jednocześnie zapewniając utrzymanie zawartości pamięci SRAM.

Technologia CIP pozwala układom peryferyjnym pracować niezależnie od rdzenia. Układy te obejmują komunikację szeregową i układy analogowe. Wraz z systemem zdarzeń, dzięki któremu układy peryferyjne komunikują się między sobą bez udziału rdzenia, umożliwia to optymalizację aplikacji na poziomie systemu. To rozwiązanie doprowadza do obniżenia poboru mocy, a także zwiększa całkowitą przepustowość systemu oraz jego niezawodność.

Wraz z wprowadzeniem czterech nowych modeli Microchip zapewnia ich obsługę przez aplikację START. Jest to sieciowe narzędzie pozwalające na konfigurację elementów oprogramowania i dopasowanie systemów wbudowanych. Narzędzie jest dostępne bezpłatnie i stanowi zoptymalizowane rozwiązanie, które zapewni użytkownikom więcej czasu na opracowanie cech wyróżniających ich produkt.

Podsumowując:

  • Nowa seria jest obsługiwana przez graficzne narzędzie do konfiguracji oprogramowania wbudowanego START.
  • Układy mieszczą liczne funkcje i od 4 do 8 KB Flash w niewielkiej obudowie.
  • Wśród układów peryferyjnych niezależnych od rdzenia znalazł się kontroler dotykowy.
  • Układy udostępniają tryb programowania do aktualizacji oprogramowania producenta, a także tryb obniżonego poboru mocy zachowujący stan pamięci SRAM.

Więcej informacji o układach można znaleźć na stronie produktów http://www.atmel.com/tinyAVR.

O autorze