Nowe, energooszczędne układy radiowe dalekiego zasięgu STM

Print

Firma STMicroelectronics zaprezentowała swój najnowszy układ radiowy przeznaczony dla Internetu Przedmiotów (IoT). Zapewnia on bardzo korzystną wydajność energetyczną, pozwalając przedmiotom połączonych w sieć pracować do 10 lat bez wymiany baterii. Układ mieści się w obudowie QFN24 o wymiarach 4 mm x 4 mm.

Nowe układy nadawczo-odbiorcze ST S2-LP są przeznaczone do urządzeń podłączonych do sieci, takich jak systemy alarmowe i urządzenia monitoringu, jak również inteligentne mierniki. Mogą też stanowić łącza radiowe dalekiego zasięgu, które służą do komunikacji zdalnych czujników z chmurą bez pośrednictwa lokalnej bramy. Inne zastosowania obejmują automatykę budynkową, przemysłowe systemu monitoringu i kontroli oraz systemy zarządzania oświetleniem, sterownia ruchem czy parkingi inteligentnych miast.

Układ pracuje w nielicencjonowanych pasmach sub-GHz dostępnych na całym świecie. Praca wąskopasmowa pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnego pasma radiowego i pewną transmisję danych na długie dystanse z wykorzystaniem sygnałów niskiej mocy. Dodatkowo układ nadawczo-odbiorczy umożliwia łączenie z globalną siecią Sigfox, aby zapewnić niezawodną, tanią i energooszczędną komunikację dla miliardów czujników i małych przedmiotów.

Układ nadawczo-odbiorczy S2-LP jest układem o wysokim stopniu integracji. Układ radiowy pasma podstawowego wykorzystuje technologie opracowane przez ST, w tym niskomocowe analogowe układy radiowe oraz bloki cyfrowe.

Oto najistotniejsze cechy opisywanego produktu:

  • Praca w topologii punkt-punkt, gwiazdy oraz siatki pozwala na bardzo elastyczne podłączanie urządzeń do sieci.
  • Bardzo niski pobór mocy – w trybie odbioru układ pobiera prąd 6,7 mA, natomiast przy transmisji z mocą 10 dB pobiera 10 mA. W trybie uśpienia pobór prądu spada do 600 nA, a w trybie oczekiwania – 350 nA.
  • Czułość odbiornika na poziomie -130 dBm pozwala na komunikację na odległości nawet kilkuset kilometrów w zależności od warunków środowiska, pozwalając na pokrycie dużego obszaru.
  • Jest to funkcjonalne rozwiązanie, które można skonfigurować do pracy w wielu pasmach ISM sub-GHz. Obsługuje protokoły Sigfox, Wireless M-Bus i 6LowPAN, jak również protokół IEEE 802.15.4g, który jest przeznaczony dla domowych systemów zarządzania energią.
  • Układ korzysta z kompletnego pakietu SDK przeznaczonego dla mikrokontrolerów STM32, sprawdzonego w projektowaniu energooszczędnych systemów IoT. Dla układów STM32 dostępna jest rozbudowana platforma projektowa obejmująca płytki prototypowe, oprogramowanie i inne materiały.
  • Układ jest zgodny z wymaganiami sieci Sigfox. Dostępny certyfikowany zestaw projektowy pozwala na błyskawiczne połączenie z siecią Sigfox w celu testów prototypów.

Układ nadawczo-odbiorczy dalekiego zasięgu SP-LP jest już w produkcji.

O autorze