LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

LoRa picocell ułatwia IoT dotarcie do trudno dostępnych wnętrz

imageFirma Semtech, dostawca układów półprzewodnikowych dla sygnałów analogowych i mieszanych, przedstawiła nowy projekt referencyjny picocell dla swojej sieci LoRa. Pozwala on na realizację wielopasmowej komunikacji we wnętrzach budynków. Obecnie zestaw referencyjny LoRA picocell jest testowany przez największych producentów sprzętu. W urządzeniu zastosowano nowe układy bramy picocell SX1308 Semtech w połączeniu z układami nadawczo-odbiorczymi LoRA SX1255 lub SX1257. Zestawy mają na celu ułatwienie wdrożenia sieci LoRaWAN w przedsiębiorstwach oraz w zastosowaniach komercyjnych. Bramy LoRA picocell będą wprowadzane do sprzedaży przez producentów urządzeń i powinny pojawić się na rynku w połowie stycznia 2017 roku.

Projekt referencyjny LoRa picocell daje producentom urządzeń najważniejsze narzędzia do testowania systemów Internetu Przedmiotów (IoT) przeznaczonych dla użytkowników prywatnych. Projekt referencyjny ma na celu przyspieszenie wdrożenia technologii IoT w inteligentnych urządzeniach następnej generacji, takich jak inteligentne sprzęty domowe, termostaty, monitory okien i drzwi oraz inne sprzęty używane w domach. Pozostałe zastosowania obejmują mierniki, systemy zabezpieczeń i zarządzania magazynami na potrzeby małych firm.

Nowa brama LoRa picocell stanowi uzupełnienie istniejącej infrastruktury LoRaWAN, zapewniając tanią i łatwą w adaptacji platformę IoT. Jest ona przeznaczona do użytku w domach mieszkalnych i niewielkich przedsiębiorstwach. Rozwój sieci LoRaWAN na całym świecie pozwala na wykorzystanie większej liczby rozwiązań IoT w codziennych zastosowaniach użytkowych. Nowa brama picocell rozszerza możliwości istniejącej publicznej infrastruktury sieci LoRaWAN, pozwalając uzyskać zasięg w trudno dostępnych obszarach wewnątrz pomieszczeń.

Projekt referencyjny LoRa picocell zawiera interfejs USB, umożliwiając realizację energooszczędnej bramy i podłączenie tysięcy czujników w budynku lub na osiedlu w promieniu mili, aby zapewnić łączność także czujnikom umieszczonym na zewnątrz. Zestaw potrafi jednocześnie odbierać transmisje LoRa oraz FSK na wielu kanałach, zapewniając wysoką czułość -139 dBm. Układ SX1308 jest kompatybilny pod względem konstrukcji z koncentratorem danych SX1301, co pomaga uprościć projektowanie bramy. Układ pracuje w zakresie temperatur 0°C – 70°C. Sieć LoRaWAN picocell może współpracować z pobliską infrastrukturą LoRaWAN i stanowić uzupełnienie istniejących sieci WiFi o łączność z chmurą.

Najważniejsze zalety technologii LoRa

  • Daleki zasięg: Pojedyncza stacja bazowa LoRa pozwala na obsługę obszarów gęstej zabudowy miejskiej oraz wnętrz pomieszczeń. Na terenach podmiejskich umożliwia łączność na odległość do 25-45 km.
  • Niski pobór mocy: Protokół LoRaWAN został opracowany specjalnie w celu zapewnienia niskiego zużycia mocy. W zależności od zastosowania pozwala uzyskać czas pracy na baterii wynoszący nawet do 20 lat.
  • Niski koszt: LoRa zmniejsza nakład inwestycyjny na infrastrukturę i koszty utrzymania, jak również koszt samych węzłów czujnikowych.
  • Otwarty standard: LoRaWAN zapewnia współpracę różnych aplikacji, kompatybilność rozwiązań IoT różnych dostawców oraz operatorów telekomunikacyjnych, co przyspiesza adaptację i wdrożenia.

O zastosowaniach sieci LoRa można znaleźć więcej informacji tu, można też zapoznać się z opisem zagadnień związanych z siecią LoRa, a zespół wsparcia technicznego Semtech oraz społeczność LoRa mogą zaoferować dodatkową pomoc.

Autor: Semtech