[REFERENCJA] Rozwiązania IoT Quectela pozwalają zaoszczędzić wodę w Chinach

kombinacja

Komunikujące się głównie przy pomocy sieci GSM mierniki oparte o układ BC95 mają pomóc w rozwiązaniu środowiskowych problemów chińskiej prowincji Fuzhou.

Zasoby wodny pitnej na świecie kurczą się w szybkim tempie i każdy sposób aby je oszczędzić jest dobry. Chiński rząd wdraża program polegający na monitorowaniu zużycia zasobów wody poprzez wykorzystanie inteligentnych mierników, zdolnych do przesyłania informacji o bieżącym stanie poprzez moduł GSM. Jako moduł komunikacyjny w tym projekcie zdecydowano się na innowacyjny produkt firmy Quectel, ze względu na świetne parametry pracy i bardzo niski pobór energii.

Moduł BC95 jest przedstawicielem tzw. NB-IoT, czyli NarrowBand-IoT. Jest to odmiana LPWAN (ang. Low-Power Wide Are Network), skupiająca się na wykorzystaniu transmisji wąskopasmowej, która doczekała się własnej standaryzacji autorstwa 3rd Generation Partnership Project (3GPP). Zgodny ze standardem NarrowBand, moduł BC95 umożliwia łączność z siecią komórkową w technologii GSM i GPRS, wykorzystując pasmo w stopniu minimalnym, co pozwala na podłączenie dużej liczby urządzeń. Również transfery oferowane przez moduł są bardzo niskie, jednak wystarczające do okresowego przesyłania niewielkich ilości danych (np. wskazań miernika wody). Niski transfer oznacza bardzo niskie zużycie energii – na poziomie 15 μW – dzięki czemu nawet zasilane bateryjnie mierniki mogą pracować latami bez żadnej ingerencji z zewnątrz. W Europie moduł pojawi się w wersji na pasmo 900MHz co wraz z technologią LPWAN zagwarantuje bardzo duże zasięgi (kilkanaście km). Dodatkowo rozwiązania NB-IoT cechuje świetna penetracja sygnału, co powoduje uzyskiwanie zadowalającego zasięgu w trudno dostępnych miejscach jak np. podziemne parkingi.

Jako, że technologia NB-IoT działa w pasmach licencjonowanych, jest standaryzowana przez 3GPP, jej wdrożenie zostało zapowiedziane przez polskich operatorów sieci komórkowych. To rozwiązuje problemy dotyczące zbliżonych technologii działających w pasmach nielicencjonowanych. Warto wspomnieć, że transmisja ma charakter dwukierunkowy – co również niekoniecznie jest oferowane w innych standardach LPWAN

Dokładne parametry modułu BC95 nie są jeszcze w pełni znane, gdyż stanowi on absolutną nowość na rynku. Jednak sądząc po kalibrze projektu do którego trafił jeszcze przed oficjalną premierą, można się spodziewać niezawodności i energooszczędności za niewygórowaną cenę.

Dystrybutorem produktów Quectel w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o. Sp. komandytowa, Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze