Prezentacja ESP32 Cloud on Chip

esp_esp32_cloud_on_chip

Konferencja prasowa firmy Espressif, chińskiego pioniera rynku IoT, w szanghajskim hotelu Parkyard Hotel, oprócz pokazu możliwości układu ESP32, dała też pole do prezentacji przedstawicielom firm z Espressif współpracujących, dzięki czemu można było wiele dowiedzieć się o sytuacji całej branży.

O modułach Wi-Fi firmy Espressif mówi się już od dawna. Wrześniowa prezentacja miała za zadanie naświetlić niezwykłe możliwości obliczeniowe i komunikacyjne tych układów. O niespotykanej wydajności przetwarzania grafiki świetnie świadczy demonstracyjne uruchomienie DOOM1, gry 3D typu „Shoot ‘Em Up”. ESP32 ma ponad 600 DMIPS mocy obliczeniowej oraz sprzętowo wspiera bezpośredni transfer danych do wyświetlacza LCD, zapewniając płynne odświeżanie nawet w trybie pełnoekranowym – nietuzinkowy pokaz, wziąwszy pod uwagę przeznaczenie układu do komunikacji.

Równie zjawiskowa jest technologia obsługi dźwięku ESP32-Lyra, która nie tylko umożliwia błyskawiczne przesyłanie dźwięku przez standard Wi-Fi, ale także posiada funkcję rozpoznawania mowy i obsługi serwisów chmurowych. Zaprezentowano także kamerę ESP32 Wi-Fi Mini Camera, która pozwala na błyskawiczne rozpoznawanie kodów QR.

Olbrzymie wrażenie robi też prezentacja technologii ESP-Mesh. Na oczach widzów uruchomiono 160 węzłów, które automatycznie zorganizowały się w sieć typu mesh. Technologia firmy Espressif pozwala nie tylko na pełnienie przez węzły wyspecjalizowanych ról sieciowych, ale też umożliwia uruchamianie aplikacji kontrolno-sterujących lub przesyłających dane – wszystko to na podstawie automatycznych algorytmów samoorganizacji.

Na konferencji można było wysłuchać wielu tuzów chińskiego przemysłu IoT. Przedstawiciel grupy Alibaba opowiadał o wdrożeniu YoC (Yun on Chip), czyli układu ESP32 z uruchomionym systemem operacyjnym YunOS, obsługującym popularny w IoT system bezpieczeństwa ID2. Grupa Haier, reprezentowana przez swego CTO, przedstawiała U+ Smart Life Platform – w dużej mierze wykorzystującą produkty firmy Espressif platformę IoT, która ma zrewolucjonizować ideę „inteligentnych domów”. Podobną tematyką zajmują się inni współpracownicy Espressif Systems, firma Xiaomi Mi Smart Home, która zainwestowała w ponad 60 mniejszych firm i stworzyła kompletny zestaw protokołów od podstawowej komunikacji cyfrowej po rozwiązania chmurowe. Espressif zaprosił także przedstawiciela grupy Fosun, która wsparła finansowo produkcję prezentowanego modułu ESP32 i jest przekonana o przyszłym sukcesie firmy Espressif, mimo silnej konkurencji międzynarodowej.

Chiński rynek IoT rośnie w siłę a Espressif Systems jako największy krajowy producent układów scalonych  w tej branży, wyraźnie skupia wokół siebie coraz większą ilość potężnych partnerów biznesowych. Owoce tej współpracy już można zaobserwować wśród istniejących i powstających produktów prezentowanych w Szanghaju.

Dystrybutorem produktów Espressif w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o. Sp. komandytowa, Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze