LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Zabezpieczenie dostępu do pojazdów o najmniejszym poborze mocy dla kluczyków i urządzeń ubieralnych

600mc1353-at5700_5702-hi

Firma Microchip przedstawiła układy do kluczyków samochodowych typu PEPS (Passive Entry/Passive Start) o najmniejszym na rynku zużyciu mocy. Modele ATA5700 oraz ATA5702 są przeznaczone głównie do pracy w urządzeniach zasilanych z baterii, takich jak kluczyki do samochodu (PEPS) i podobne rozwiązania w postaci urządzeń przenośnych, smartfonów czy urządzeń ubieralnych. W wymienionych zastosowaniach pobór mocy odgrywa kluczową rolę.

Najważniejsze zalety nowych układów to bardzo niski pobór mocy, wysoka dokładność lokalizacji kluczy i wbudowana ochrona przed atakami typu man-in-the-middle. Kradzieże samochodów oparte na tej metodzie stają się jednym z największych problemów producentów aut. Dwa nowe układy mają wbudowany unikalny wektorowy czujnik niskich częstotliwości, który pozwala klientom na realizację skutecznej ochrony przed przekierowaniem transmisji bez dodatkowych kosztów.

Nowe układy cechują się również wysoką czułością na niskich częstotliwościach radiowych. Pozwala to na realizację pomocnych funkcjonalności, takich jak powitanie światłami podczas zbliżania się kierowcy do pojazdu lub automatyczne zamykanie po oddaleniu od pojazdu – z odległości do 10 metrów. Pobór mocy tej funkcjonalności, która wymaga ciągłej pracy urządzenia, należy do najniższych na rynku – czas pracy na baterii nawet w trybie najwyższej czułości jest do trzech razy dłuższy. Układy zapewniają największą dokładność lokalizacji kluczyków spośród dostępnych na rynku rozwiązań. Pozwala to między innymi ustalić, czy kluczyki znajdują się wewnątrz, czy na zewnątrz pojazdu. Ma to również znaczenie w przypadku odszkodowań wypłacanych przez niektóre firmy ubezpieczeniowe.

Ponadto układy wykorzystują darmowy, otwarty protokół immobilizera z szyfrowaniem AES-128. Dzięki temu łatwo zastosować je w produkcji masowej  rozwiązań firm zewnętrznych.

Zarówno model ATA5700, jak i ATA5702 zawierają immobilizer, czułe odbiorniki niskich częstotliwości z anteną 3D, cyfrowy układ przetwarzania, 128-bitowy podkład kryptograficzny, czujnik wektorowy niskich częstotliwości i mikrokontroler. Model ATA5702 ma ponadto wbudowany radiowy układ nadawczo-odbiorczy i pętlę fazową (PLL), aby zapewnić bardzo stabilne łącze pasma UHF odporne na zakłócenia.

W celu ułatwienia testów i projektowania, Microchip oferuje też zestaw projektowy ATAK51004-V2. Do programowania zawartego w w zestawie 8-bitowym mikrokontrolerem AVR jest przeznaczone środowisko Atmel Studio 7.

Najważniejsze fakty:

  • Układy ATA5700 oraz ATA5702 wykorzystują otwarty protokół immobilizera ułatwiający integrację systemu
  • Wektorowe czujniki niskich częstotliwości usprawniają ochronę przed atakami typu man-in-the-middle.
  • Układy zapewniają niezwykle niski pobór mocy i dużą dokładność lokalizacji kluczyków.
  • W stosunku do konkurencyjnych produktów, czas pracy na baterii jest nawet trzykrotnie dłuższy.

 

Układy ATA5700 oraz ATA5702 znajdują się już w produkcji masowej i są dostępne w sprzedaży. Oba modele mieszczą się w obudowach QFN o wymiarach 5 x 7 mm bez wyprowadzeń.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie produktów http://www.atmel.com/devices/ATA5700.aspx.

Autor: Microchip