Nowa, rozbudowana wersja Cleo od FTDI

ftdi_cleo50

Zestaw Cleo pozwala na bardzo szybkie prototypowanie urządzeń z ekranami dotykowymi TFT na dedykowanej do tego platformie sprzętowej, która jest ponadto kompatybilna z całą gamą dodatków i rozszerzeń Arduino.

Do tej pory dostępna była tylko wersja Cleo35, przeznaczona do pracy z 3,5-calowymi wyświetlaczami. Oprócz obsługi aż 5-calowych ekranów, nowy układ Cleo50 posiada też wiele innych nowości.

Jedną z istotniejszych jest dodanie dwóch interfejsów mikroBUS, umożliwiających podłączenie jednego z licznych rozszerzeń produkowanych przez firmę MikroElektronika, takich jak monitory tętna, akcelerometry, moduły GPS itp. Zestaw CleO z założenia ma pozwalać na szybkie stworzenie interfejsu HMI bez znajomości elektroniki i programowania. Dostępność niewymagających znajomości sprzętu i lutownicy rozszerzeń bardzo dobrze wpisuje się w ten model. Nie wolno także zapomnieć o licznych akcesoriach do Cleo oferowanych przez producenta – firmę FTDI. Znajdziemy pośród nich między innymi kamerę cyfrową o rozdzielczości 5 megapikseli oraz płytkę NerO, umożliwiającą sterowanie większymi prądami zasilającymi (nawet do 1A przy 5V napięcia).

Poprawie uległy także główne moduły sprzętowe CleO. Zastosowano bowiem 32-bitowy mikrokontroler FT900 zamiast FT903 oraz sterownik ekranów dotykowych FT812, czyli mocniejszą wersję FT810, zastosowanego w CleO35. Zestaw ten gwarantuje płynną obsługę wyświetlaczy z wykorzystaniem technologii EVE (Embedded Video Engine), która znakomicie uprości obsługę urządzeń HMI, pozwalając na jednoczesne projektowanie obsługi grafiki, dźwięku i panelu dotykowego.

Do zestawu Cleo50 dołączony jest wyświetlacz TFT oraz głośnik. Natychmiast po jego otrzymaniu można udać się na oficjalną stronę internetową cleostuff.com, gdzie znajduje się multum gotowych projektów, widżetów, HOWTO i filmów wideo oraz forum użytkowników.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o. Sp. komandytowa, Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze