Zestaw projektowy Bluetooth Apple HomeKit od Dialog Semiconductor

obr

Firma Dialog Semiconductor ogłosiła dostępność najnowszego zestawu projektowego Apple HomeKit. Rozwiązanie to ma na celu zwiększenie funkcjonalności urządzeń dla inteligentnych mieszkań i innych urządzeń Internetu Przedmiotów (IoT).

Wraz z niedawnym wprowadzeniem 10. wersji systemu iOS, Apple HomeKit stał się integralną częścią iOS. Należy do niego dedykowana aplikacja pozwalająca zapewnić większy komfort użytkowania. Aplikacja AppleHome jest kompatybilna ze smartfonem iPhone, ale też z urządzeniami iPad oraz Apple Watch pracującym pod systemem watchOS 3. Dzięki tej aplikacji urządzenia Apple TV lub iPad mogą pełnić funkcję huba inteligentnego mieszkania, pozwalając na sterowanie wyposażeniem mieszkania z dowolnego miejsca.

Zestaw Dialog drugiej generacji obsługuje wszystkie obecne profile akcesoriów HomeKit występujące na zaktualizowanej platformie IoT Apple. Sam zestaw jest oparty na opracowanym przez Dialog układzie typu System-on-Chip (Soc) SmartBond DA14681. Został on skonstruowany specjalnie z myślą o rozwoju Internetu Przedmiotów, zapewniając łączność z różnego rodzaju urządzeniami zasilanymi z baterii. Jest to pierwszy na rynku układ typu SoC z dedykowaną sprzętową akceleracją dla zabezpieczeń HomeKit, co zapewnia szyfrowanie aplikacji na całej drodze między urządzeniami, chroniąc dane użytkownika podczas transmisji.

System jest oparty na prostym, zintegrowanym układ SoC obsługujący łączność. Cechuje go również krótki czas reakcji, aby zapewnić użytkownikom wygodę obsługi urządzeń końcowych. Parowanie urządzeń trwa mniej, niż 2,8 sekundy, a czas reakcji na polecenia urządzenia z systemem iOS jest krótszy, niż 250 ms. Zapewnia to szybką obsługę użytkownika, który wchodzi w interakcję z kontrolowaną przez HomeKit lampą, zamkiem w drzwiach, detektorem dymu lub innym urządzeniem.

Układ SmartBond DA14681 obsługuje łączność Bluetooth w wersji 4.2, zapewniając nieprzerwaną łączność, a także równowagę między wydajnością i zużyciem mocy. Wewnątrz znajduje się procesor z rdzeniem ARM Cortex-M0 i pamięć Flash z możliwością rozszerzenia. Układ zarządzania zasilaniem (PMU) zapewnia trzy niezależne szyny zasilania. W układzie znajduje się również ładowarka i kontroler baterii, dzięki któremu DA14681 może się ładować za pośrednictwem kabla USB.

Zintegrowana struktura układu upraszcza projektowanie, a także pozwala obniżyć całkowite koszty. Ponadto układ w trybie oczekiwania pobiera prąd poniżej 5 µA. Zestaw projektowy zapewnia maksymalną przestrzeń dostępną dla aplikacji, przy czym zużywa tylko 170 kB spośród dostępnej pamięci Flash. W układzie mieści się również 64 kB pamięci RAM. Ponadto definiowanie profili przez użytkownika pozwala na dopasowanie przygotowanych profili HomeKit do własnych potrzeb.

Aby dostarczyć projektantom wszelkich narzędzi niezbędnych do tworzenia systemów IoT następnej generacji, zestaw projektowy DA14681  dostępny w wersji Basic lub Pro zawiera środowisko programistyczne HomeKit SDK, oraz funkcjonalną płytkę rozszerzeń, która umożliwia dołączenie dostępnego osobno układu z licencją MFi.

Nowy zestaw projektowy i płytka rozszerzeń są dostępne do zamówienia u Avnet, Digi-Key i Mouser. Szczegółowe informacje o zestawie znajdują się tu.

O autorze