LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowatorski zintegrowany czujnik wielopasmowy od AMS

ams

Firma AMS AG, dostawca zaawansowanych rozwiązań czujnikowych i zintegrowanych układów analogowych, wprowadziła pierwszą na rynku serię tanich, wielopasmowych zintegrowanych czujników typu sensor-on-chip. Układy AS7262 oraz AS7263 to sześciokanałowe zintegrowane czujniki wielopasmowe. Stanowią innowacyjne rozwiązanie analizy widma przeznaczone do zastosowań użytkowych i przemysłowych. Pozwalają one na tworzenie nowego typu analizatorów widma do zastosowań przemysłowych i użytkowych.

Układy są oferowane w małych obudowach LGA o wymiarach 4,5 x 4,4 mm i cechują się niskim poborem mocy. Czujnik AS7262 pracuje w zakresie światła widzialnego, natomiast AS7623 – w zakresie bliskiej podczerwieni. Dzięki atrakcyjnej cenie nowe czujniki wielopasmowe można wykorzystać do testów i wielu zastosowań technicznych lub konsumenckich. Najważniejsze obszary zastosowań obejmują identyfikację materiałów i produktów oraz badanie ich, a także badanie zawartości materiałów w oparciu o widmo promieniowania widzialnego i bliskiej podczerwieni.

Czujniki wielopasmowe wykorzystują nowe rozwiązanie konstrukcyjne, które polega na stosowaniu nano-optycznych filtrów interferencyjnych wykonanych bezpośrednio na płytce krzemowej w procesie CMOS z bardzo wysoką precyzją. Technologia filtrów interferencyjnych pozwala uzyskać niezwykle precyzyjne i powtarzalne charakterystyki filtrów o dużej stabilności długoterminowej i temperaturowej. Ponadto są one znacznie mniejsze i tańsze od komponentów zazwyczaj stosowanych w dzisiejszych przyrządach do analizy widma.

Sześciokanałowy czujnik światła widzialnego AS7262 ze zintegrowanymi układami sterującymi dostarcza skalibrowany sygnał cyfrowy na wyjściu interfejsu I2C lub UART. Mierzy natężenie światła na sześciu długościach fali w zakresie widma widzialnego: 450 nm, 500 nm,  550 nm, 570 nm, 600 nm i 650 nm. Czujnik AS7263 pracuje w zakresie bliskiej podczerwieni, mierząc natężenie na długościach fal 610 nm, 680 nm, 730 nm, 760 nm, 810 nm i 860 nm. Oba układy mają elektroniczną przesłonę i sterowniki LED, dzięki czemu projektanci mogą dokładnie kontrolować źródło światła i funkcje czujnika zintegrowane w układzie.

Małe wymiary nowych czujników wielopasmowych oraz ich niski pobór mocy pozwolą dostawcom przyrządów pomiarowych stworzyć nowe rodzaje produktów wykorzystujących te wyjątkowe cechy. Przykładowo, mogą oni zastąpić masywne laboratoryjne analizatory urządzeniami trzymanymi w dłoni. Produkty, które do tej pory trzeba było usuwać z fabrycznej linii produkcyjnej i umieszczać w laboratorium w celu analizy składu chemicznego czy jakości, teraz będzie można testować na linii za pomocą nowych kompaktowych i trwałych analizatorów wykorzystujących czujniki wielopasmowe.

Czujniki AS7262 i AS7263 są już w produkcji masowej.

Szczegóły techniczne są dostępne na stronie produktów AS7262 oraz AS7263. Tam też można zamówić próbki.

Autor: AMS