LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowe serie w rodzinie mikrokontrolerów STM32F4 Access Line

stm32f413

Dwie nowe serie mikrokontrolerów STMicroelectronics w rodzinie układów z górnej półki, STM32F4 Access Line, odznaczają się większą niż dotychczasowe modele sprawnością energetyczną i liczbą zintegrowanych funkcjonalności. Najnowsze układy STM32 mogą pracować w temperaturze do 125°C. Są przeznaczone do stale pracujących systemów czujnikowych i systemów przemysłowych. Stanowią przy tym pewne i niedrogie ulepszenie mikrokontrolerów STM32F1 –  procedurę wymiany opisano w nocie aplikacyjnej AN4904.

Mikrokontroler STM32F413 oraz model STM32F423, który wzbogacono o funkcje kryptograficzne, zawierają do 1,5 MB pamięci Flash i dużą pamięć SRAM o pojemności 320 KB. Są to najbardziej zaawansowane układy z serii STM32F4 Access Line. Mają rozbudowane funkcje obsługi sygnałów audio, w tym interfejs SAI i udoskonalony interfejs akwizycji głosu z wielokanałowym filtrem cyfrowym dla modulatorów sigma-delta (DFSDM), który pozwala na lokalizację źródła dźwięku i formowanie wiązki przy niskim zużyciu mocy. Mikrokontrolery zawierają również bogaty zestaw układów peryferyjnych: dwa 12-bitowe przetworniki cyfrowo-analogowe (DAC), do 10 układów UART i trzy interfejsy CAN 2.0B. Model STM32F423 został ponadto wyposażony w funkcje kryptograficzne: generator liczb prawdziwie losowych (TRNG) i układ akceleratora kryptograficznego AES-256.

Najbardziej zaawansowane mikrokontrolery z serii STM32F4 Access Line zawierają nowy dwukanałowy interfejs Quad SPI pracujący z częstotliwością do 100 MHz. Pozwala on na podłączenie zewnętrznej pamięci szeregowej. Wewnątrz układów znajduje się również 16-bitowy kontroler FMC (Flexible Memory Controller) dla zewnętrznej pamięci SRAM, PSRAM lub NOR Flash, interfejs wyświetlacza LCD o rozdzielczości do QVGA (16 bitów) lub WQVGA (8 bitów), a także kontroler USB OTG z funkcją Link Power Management (LPM), jak również dwie szyny zasilania, dzięki którym nie ma potrzeby stosowania zewnętrznych obwodów przesuwających poziom.

Ponadto w obu seriach zastosowano nowe rozwiązanie dostępu do pamięci RAM, które wykorzystuje linie instrukcji i danych (I\D) i magistralę systemową (BUS) do połączenia oddzielnych obszarów pamięci RAM1 (256 KB) i RAM2 (64 KB), tym samym minimalizując występowanie konfliktów dostępu. Nowy, udoskonalony wsadowy tryb pracy DMA (BAM+) wykorzystuje te oddzielne obszary RAM1 oraz RAM2, aby w bardzo wydajny sposób przetwarzać dane w systemach obsługujących wiele czujników.

Nowe mikrokontrolery STM32 zapewniają dużą wydajność przy najwyższej w tej klasie sprawności energetycznej. Zawierają rdzeń ARM Cortex-M4 taktowany zegarem 100 MHz, który uzyskuje wynik 125 DMIPS / 339 EEMBC w benchmarku CoreMark. Jednocześnie technologia oszczędzania energii Dynamic Efficiency opracowane przez ST pozwala uzyskać pobór prądu na poziomie 112 uA/MHz. Rozwiązanie Dynamic Efficiency obejmuje akcelerator ST ART umożliwiający wykonywanie kodu Flash bez oczekiwania, jak też obniżenie napięcia zasilania do 1,7 V. Dzięki temu układy mogą pracować na baterii przez dłuższy czas przy stałym połączeniu.

Zestaw projektowy Nucleo-F413ZH pozwala natychmiast rozpocząć pracę. Zawiera on płytkę STM32 Nucleo-144 z debuggerem/programatorem ST-LINK/V2-1, bibliotekami oprogramowania i przykładowymi kodami. Jest również zgodny z materiałami ARM mbed dostępnymi w sieci. Zestaw ma pojawić się w sprzedaży na początku 2017 roku i zaoferuje unikalne oraz innowacyjne funkcje wspomagające tworzenie własnych aplikacji.

Układy STM32F413 oraz STM32F423 są już dostępne w siedmiu wersjach obudów: od WLCSP81 o wymiarach 4,039 x 2,951 mm do obudowy LQFP ze 144. wyprowadzeniami. Ceny dla wersji WLCSP81 zaczynają się od 4,73 USD za sztukę przy zamówieniach 10.000 sztuk. Zestaw projektowy Nucelo-F413ZH jest już dostępny w cenie 19 USD u dystrybutorów lub bezpośrednio pod adresem www.st.com/stm32f4. Tam też dostępne są szczegółowe informacje o produktach.