Eagle będzie dostępny tylko w subskrypcji

eag

Firma Autodesk ogłosiła, że należący do niej program Eagle będzie teraz tylko dostępny w sprzedaży w modelu opartym na subskrypcji. Do tej pory użytkownicy kupowali Eagle raz i mogli z niego korzystać bez ograniczeń (często przez wiele lat), zanim zdecydowali się na zakup nowej wersji – także jednokrotny. Od teraz będą musieli płacić firmie Autodesk co miesiąc lub co rok.

Przyjrzyjmy się dokładnie ofercie cenowej. Zanim Autodesk kupił Eagle od firmy CadSoft, standardowa licencja kosztowała jednorazowo 69 USD. Licencja Premium kosztowała natomiast 820 USD, również jednorazowo. Nowe ceny Autodesk są nieco inne. Standardowa licencja będzie kosztować 15 dolarów miesięcznie lub 100 dolarów rocznie. Oferuje przy tym funkcjonalność zbliżoną do poprzedniej wersji Premium, ale pozwala na stworzenie tylko dwóch warstw sygnałowych. Jeśli użytkownicy potrzebują większej liczby warstw, albo powierzchni płytki większej, niż 160 cm², będą musieli nabyć licencję Premium w cenie 65 dolarów za miesiąc lub 500 dolarów za rok.

 

Tab. 1. Tabela nowych cen Eagle

aaa

To zła wiadomość dla portfeli wielu użytkowników. Ci, którym wystarczała do tej pory opcja standardowa, będą musieli teraz płacić 100 dolarów rocznie zamiast dotychczasowego jednorazowego wydatku 69 dolarów. Natomiast potrzebujący większej liczby warstw będą musieli płacić 500 dolarów co roku. Autodesk usunął przy tym kilka tańszych opcji do użytku niekomercyjnego, w tym wersję za 169 dolarów przeznaczoną dla hobbystów.

Darmowa wersja wciąż istnieje, ale dla każdego, kto wykorzystuje Eagle do celów komercyjnych  – od sprzedawców z portalu Tindie do firm projektowych – jest to duża zmiana. Nawet, jeśli użytkownicy zaakceptują nową cenę, model oparty na subskrypcji oznacza, że nigdy nie będą prawdziwymi właścicielami oprogramowania. Ten model wymaga oprogramowania licencyjnego, które musi co pewien czas łączyć się z centralą i może zostać zdalnie wyłączone. Za kilka lat projektant będzie musiał upewnić się, czy jego subskrypcja jest aktywna, Autodesk nadal utrzymuje serwer licencyjny, a połączenie internetowe działa poprawnie.

Z drugiej strony można podejrzewać, że Eagle został sprzedany także dlatego, że dotychczasowy model cenowy nie był wystarczający. Autodesk usprawiedliwia zmiany obietnicą częstszych aktualizacji i funkcjami dostępnymi dla wszystkich rodzajów subskrypcji. Autodesk nie chce przyznać, że nowy model opłat może być niekorzystny dla użytkowników:

„Wiemy, że nie jest łatwo płacić za aktualizację oprogramowania co kilka lat. To może być duże obciążenie dla budżetu i nigdy nie wiadomo, kiedy będą potrzebne pieniądze na kolejną aktualizację.”

W komunikacie prasowym firma twierdzi, że ten ruch jest wyłącznie korzystny dla klientów. Firma nawet porównała kwoty do ceny codziennej kawy.

Jeden użytkowników skomentował:
„Do tej pory płaciłem 159,21 USD za 88 miesięcy, czyli 18,08 USD na miesiąc. Teraz będzie 65 USD na miesiąc? KiCad wygląda lepiej.”

KiCad rozwijał się konsekwentnie przez ostatnie kilka lat. Obecnie jest dobry moment, aby użytkownicy zastanowili się nad alternatywą, zanim wykupią subskrypcję Autodesk.

O autorze