Nowy akcelerometr od STMicroelectronics o wysokiej rozdzielczości

Firma STMicroelectronics przedstawiła nowy akcelerometr powstały z myślą o rozpoznawaniu kontekstu w urządzeniach Internetu Przedmiotów (IoT). LIS2DW12 to trójosiowy akcelerometr, który zapewnia wysoką dokładność, funkcjonalność i oszczędność energii dzięki wielu ustawieniom obniżającym zużycie mocy lub poziom szumów. Całość mieści się w obudowie o wymiarach 2 x 2 x 0,7 mm.

Nowy model jest członkiem rodziny energooszczędnych, wydajnych układów MEMS, do której należą też modele ST LSM6DSM, LSM6DSL i LSM303AH. Układ LISDW12 ma rozdzielczość 16 bitów. Może zostać skonfigurowany tak, aby preferować niższy pobór mocy lub niższy poziom szumów – w każdym z tych wariantów jest dostępnych 5 trybów, w tym 4 tryby pracy z obniżonym poborem mocy. Dostępne funkcje pozwalają między innymi uniknąć budzenia systemu w celu sprawdzenia stanu danych, jak też umożliwiają efektywne transfery pojedynczych bajtów. Oznacza to dalsze obniżenie mocy pobieranej przez system, co przekłada się na dłuższy czas pracy na baterii.

Poziom szumów pomiaru przyspieszenia na poziomie 90µg/√Hz oznacza 25% zysk w stosunku do podobnych układów dostępnych na rynku. Pozwala to zwiększyć dokładność pomiarów w najnowszych rozwiązaniach z takich obszarów, jak opieka zdrowotna i sport, ale też gry, jak również przemysłowe systemy czujnikowe i monitorowanie otoczenia.

Układ pobiera prąd 50 nA w trybie oczekiwania lub 380 nA w trybie oszczędzania energii przy częstotliwości odświeżania wyniku 1,6 Hz, co zapewnia minimalne obciążenie baterii. Dostępny zakres napięć pracy od 1,62 do 3,6 V pozwala na zasilanie z małych baterii zegarkowych. Dostępne są funkcje obniżające pobór mocy na poziomie systemu, takie jak kolejka FIFO mieszcząca 32 wartości, wbudowany czujnik temperatury i programowalne przerwania do obsługi wykrycia upadku, budzenia, przejścia między trybem aktywnym a nieaktywnym, wykrycia orientacji w przestrzeni 6D/4D i wykrycia uderzenia lub podwójnego uderzenia.

Akcelerometr LIS2DW12 oferuje wysoką rozdzielczość i funkcjonalność pozwalającą na optymalizację poziomu szumów i zużycia mocy, jednocześnie mieszcząc się w małej obudowie o wymiarach 2 x 2 x 0,7 mm.

Próbki inżynieryjne układu LIS2DW12 są już dostępne. Produkcja seryjna rozpocznie się w 1. kwartale 2017 roku.

O autorze