LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowy mikrokontroler Microchip z szyfrowaniem sprzętowym

Firma Microchip zapowiedziała układ CEC1702 – mikrokontroler ze sprzętowymi funkcjami kryptograficznymi. Jest on skierowany na rosnący rynek Internetu Przedmiotów (IoT), który wymaga odpowiednich środków zabezpieczeń – takich, jak funkcja bezpiecznego bootowania.

Model CEC1702 jest w pełni funkcjonalnym mikrokontrolerem opartym na rdzeniu ARM Cortex-M4, który stanowi kompletne, jednoukładowe, sprzętowe rozwiązanie kryptograficzne. Jest to energooszczędny, 32-bitowy mikrokontroler o dużych możliwościach, oferujący proste w obsłudze szyfrowanie, uwierzytelnienie, obsługę klucza prywatnego i publicznego, a także dużą swobodę programowania. CEC1702 zapewnia znaczne przyspieszenie w stosunku do programowych algorytmów szyfrujących. Sprzętowy układ szyfrujący pozwala uzyskać przyspieszenie rzędu 20-50 razy dzięki akceleracji szyfrowania klucza publicznego, jak również 100-krotne przyspieszenie szyfrowania i deszyfrowania. Bogaty zestaw funkcji sprzętowych pozwala na realizację systemów, które szybko i sprawnie obsługują funkcje zabezpieczeń, zapewniając niski koszt i pobór mocy.

Zarówno pracując jako koprocesor zabezpieczający, jak i samodzielny mikrokontroler, CEC1702 zapewnia rozbudowane funkcje ochrony przed atakami:

  • Uwierzytelnianie oprogramowania systemowego przed bootowaniem: Niezmienny identyfikator i gwarancja zaufania pozwalają zapewnić, że oprogramowanie producenta nie zostało zmienione ani uszkodzone.
  • Uwierzytelnianie aktualizacji oprogramowania firmowego: Pozwala na sprawdzenie, czy aktualizacja oprogramowania nie została zaburzona i czy pochodzi z zaufanego źródła.
  • Uwierzytelnienie poleceń krytycznych dla systemu: Sprawdza, czy polecenia o krytycznym znaczeniu dla systemu pochodzą ze znanego źródła autoryzowanego do dokonania zmian. Zapobiega to przed wykonaniem potencjalnie groźnych akcji.
  • Szyfrowanie niejawnych informacji: Pozwala zabezpieczyć kod oraz dane, aby zapobiec kradzieży lub wywołaniu niepożądanych akcji.

Firma Microchip ułatwia implementację uwierzytelnienia i szyfrowania w połączonych systemach za sprawą kompletnego środowiska projektowego. Obejmuje ono narzędzia sprzętowe i programistyczne, jak również biblioteki do obsługi układów peryferyjnych i interfejsy aplikacji (API) dla funkcji szyfrowania, które przyspieszają projektowanie.

Najważniejsze właściwości:

  • Mikrokontroler CEC1702 zapewnia bogatą funkcjonalność i ułatwia implementację zabezpieczeń w urządzeniach z łącznością.
  • Jest to kompletne kryptograficzne rozwiązanie sprzętowe w jednym układzie.
  • Mikrokontroler zapewnia łatwe w użyciu szyfrowanie, uwierzytelnienie, obsługę klucza prywatnego i publicznego oraz dużą swobodę programowania.
  • Jest to rozwiązanie wielokrotnie szybsze w stosunku do rozwiązań programowych.
  • Może pracować jako koprocesor zabezpieczający lub samodzielny mikrokontroler.

Mikrokontroler CEC1702Q-B1-SX jest obecnie w produkcji masowej.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie Microchip.

Autor: Microchip