Cayenne – system IoT dla Raspberry Pi i nie tylko

Platforma Cayenne umożliwia stworzenie urządzenia IoT bazującego na Raspberry Pi lub Arduino bez umiejętności programowania, zdalne sterowanie inteligentnym domem czy automatyzacja są dostępne dla każdego. Aby przybliżyć możliwości Cayenne przedstawię prosty przykład użycia Raspberry Pi do sterowania oświetleniem oraz ogrzewaniem.

Instalacja oprogramowania za pomocą aplikacji mobilnej

Aby móc skorzystać z Cayenne należy przygotować komputer Raspberry Pi z zainstalowanym systemem Raspbian (jest wiele materiałów na ten temat, np. na portalu mikrokontroler.pl) i dołączyć go do sieci lokalnej oraz założyć konto na stronie projektu Cayenne. Instalacja oprogramowania możliwa jest na dwa sposoby: przy użyciu aplikacji mobilnej lub przy użyciu połączenia SSH (ewentualnie monitora i klawiatury dołączonych do Raspberry Pi). Opiszę pierwszą metodę: aplikacja myDevices Cayenne dostępna jest w AppStore (dla urządzeń firmy Apple) oraz w sklepie Google Play. Smartfon/tablet z zainstalowaną aplikacją powinien być dołączony do tej samej sieci w której pracuje Raspberry Pi, po zainstalowaniu aplikacji należy się zalogować i użyć jej do skonfigurowania Raspberry Pi, najpierw musimy odnaleźć Raspberry Pi w lokalnej sieci, aplikacja zrobi to automatycznie, klikamy przycisk Add:

img_0720

Następnie wybieramy typ urządzenia, którego chcemy użyć – Raspberry Pi – oraz zatwierdzamy wybór (przycisk Continue):

img_0721

img_0722

W następnym kroku naciskamy przycisk Find Raspberry Pi’s, dzięki temu aplikacja wyszuka komputery Raspberry Pi obecne w sieci lokalnej:

img_0723

Teraz powinna się wyświetlić lista znalezionych komputerów, należy zaznaczyć komputer i wypełnić pola Username i Password (podajemy tu dane użytkownika w systemie operacyjnym Raspberry Pi, domyślnie pi/raspberry), następnie kliknąć Setup selected devices.

img_0724

W tej chwili aplikacja inicjuje instalację oprogramowania na komputerze Raspberry Pi, operacja trwa kilka minut:
img_0725

Dziękujemy sklepowi Kamami.pl za udostępnienie komputera Raspberry Pi oraz modułu KAmodRPi PwrRELAY.

O autorze