LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowe mikrokontrolery STM32L4 z rdzeniem ARM Cortex-M4F

Najnowsze mikrokontrolery STM32L496 i STM32L4A6 firmy STMicroelectronics łączą wydajny rdzeń ARM Cortex-M4F i autorskie technologie zapewniające bardzo niski pobór mocy. Mają ponadto większe pamięci, rozbudowaną obsługę grafiki, dodatkowe układy peryferyjne i elastyczne funkcje oszczędzania energii.

Większa wbudowana pamięć RAM o pojemności do 32 KB wraz z nowym akceleratorem grafiki ST Chrom-ART pozwala uzyskać szybszą pracę wyświetlacza w produktach o ograniczonym zużyciu energii, takich jak urządzenia IoT lub inteligentne zegarki. Dostępna jest ponadto pamięć Flash o pojemności do 1 MB, dodatkowy interfejs CAN, interfejs kamery i interfejs USB OTG pełnej szybkości (FS). Nowy wariant obudowy UFBGA169 z dużą liczbą wyprowadzeń daje większą swobodę wykorzystania tych dodatkowych peryferiów, które stanowią rozszerzenie względem analogowych i cyfrowych funkcji dostępnych w modelach STM32L476/486. Model STM32L4A6 wykorzystuje kryptograficzny układ akceleracji, który implementuje algorytmy SHA-256 oraz AES-128/192/256.

Nowy układ STM32L4 oferuje funkcje niedostępne w innych energooszczędnych mikrokontrolerach. Zapewnia on jednocześnie wysoką wydajność rdzenia i bardzo niski pobór mocy. Układ uzyskał 273 punkty w teście EEMBC CoreMark – więcej, niż inne rdzenie o bardzo niskim zużyciu mocy. Natomiast 217 punktów w benchmarku UPLBench potwierdzają wyższą sprawność. Pobór prądu w trybie aktywnej pracy wynosi 27 µA/MHz, pozwalając na długi czas pracy na niedużych bateriach. Pozwala to rozszerzyć zakres możliwości układów zasilanych wyłącznie energią otoczenia.

ST rozszerzyło również możliwości architektury zasilania STM32L4, umożliwiając zasilenie rdzenia z zewnętrznej przetwornicy DC/DC w celu zwiększenia sprawności. Zastosowana w STM32L4 architektura FlexPowerControl obejmuje nowy tryb wyłączenia pozwalający na dodatkową oszczędność energii, jak również wiele niezależnych linii zasilania dla rdzenia i układów peryferyjnych, a także osobną linię Vbat z obwodem ładowania, który pozwala w różny sposób wykorzystać lub naładować baterię. Dostępnych jest siedem podstawowych trybów oszczędzania energii STM32L4 z opcjami takimi, jak utrzymanie poziomów I/O i zawartości pamięci SRAM. Każdy z trybów ma kilka wariantów, które pozwalają na precyzyjne ograniczenie poboru mocy w zależności od wymagań aplikacji.

Nowej serii mikrokontrolerów STM32L4 towarzyszy rozbudowane środowisko, w tym narzędzia i oprogramowanie STM32Cube, dwie płytki Nucleo-144 i zestaw STM32L496 Discovery (STM32L496-DISCO) z wbudowanymi funkcjami audio i obsługą grafiki, a także portami Arduino, Pmod i STMod+. Płytka NUCLEO-L496ZG-P zawiera wbudowaną przetwornicę DC/DC zasilającą bezpośrednio rdzeń, co pozwala łatwo wykorzystać zalety elastycznej architektury zasilania w zastosowaniach wymagających najniższego poboru mocy. Dostępna jest również płytka Nucleo-L496ZG kompatybilna ze starszymi rozwiązaniami, które oferuje te same funkcje, co obecne płytki Nucleo-144.

Płytka Nucleo-144 (NUCLEO-L496ZG) jest już dostępna w sprzedaży. Zestaw Discovery (STM32L496G-DISCO) jest już również dostępny. Płytka NUCELO-L496ZG-P z zewnętrzna przetwornicą DC/DC będzie dostępna u dystrybutorów w kwietniu tego roku.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.st.com/stm32l4x6.