Moduł Wi-Fi od ST do pracy w chmurze – dla IoT oraz M2M

Firma STMicroelectronic wprowadziła nowy moduł Wi-Fi kompatybilny z rozwiązaniami chmurowymi. Ma on na celu przyspieszenie rozwoju różnego typu urządzeń IoT i M2M. Nowy moduł oferuje zaawansowane funkcje ochrony sieci i obsługę licznych protokołów aplikacji. Zawiera mikrokontroler, który może pracować samodzielnie lub we współpracy z modułami Wi-Fi wyposażonymi w interfejs szeregowy.

Moduł Wi-Fi SPWF04 zawiera mikrokontroler STM32 z rdzeniem ARM Cortex-M4 i rozbudowanym zestawem wielofunkcyjnych wyjść GPIO oraz 2 MB wbudowanej pamięci RAM i 256 KB pamięci RAM. Pozwala to przechować kody i dane o dość dużej objętości. Inne funkcje obejmują sprzętowy akcelerator kryptograficzny i port SPI umożliwiający szybką komunikację z hostem. Ponadto nowy silnik skryptowy MicroPython znacząco upraszcza tworzenie własnych aplikacji, które będą uruchomione bezpośrednio na module w trybie samodzielnej pracy. Współpraca z hostem jest możliwa przy użyciu komend standardu AT przesyłanych przez interfejs UART, które są kompatybilne z poprzednią generacją modułów Wi-Fi, a także za pomocą dowolnego równoważnego protokołu korzystającego z SPI.

Silne zabezpieczenia łączności z Internetem obejmują protokół WPA2-Enterprise, który pozwala na zaawansowane uwierzytelnianie i kontrolę dostępu do dużych sieci, a także WPS, który ułatwia bezpieczne dołączenie takich urządzeń, jak drukarki czy różnego rodzaju systemy wbudowane. Dostępna jest także obsługa zaawansowanych protokołów HTTPS i protokołów szyfrujących, w tym TLS, jak również możliwości bezpiecznych aktualizacji bezprzewodowych. Dzięki temu można dokonać aktualizacji aplikacji, oprogramowania producenta lub systemu plików na pamięci Flash podczas działania urządzenia za pośrednictwem połączenia Wi-Fi.

Kompletny stos TCP/IP obejmuje protokoły HTTP, HTTPS, MQTT, SMTP i WebSockets. Pozwala łatwo połączyć się z chmurą i urządzeniami mobilnymi, takimi jak smartfony lub tablety. Obsługa wielu protokołów UDP, w tym TFTP, SNTP i mDNS upraszcza wykrywanie urządzeń i wymianę plików. Inne funkcje obejmują obsługę IPv6, rozbudowane możliwości serwera sieciowego (SSI) pozwalające uprościć współpracę z podłączonymi urządzeniami, jak i interfejs aplikacji (API) REST, który umożliwia efektywne wykorzystanie transferu podczas dostępu do zasobów sieciowych.

Wiele dostępnych trybów pracy pozwala na bezproblemową integrację w istniejącą infrastrukturę sieciową. Moduł może pracować w trybie Station lub w trybie MiniAP służyć za punkt dostępowy do innych urządzeń (maksymalna liczba stacji to 5). Moduł SPWF04 ma ponadto rozbudowany interfejs gniazd, pozwalający obsłużyć do ośmiu klientów lub dwa serwery gniazd – każdy obsługujący do 8 klientów – lub też dwóch klientów WebSocket.

Podobnie do swych poprzedników, SPWF04 zapewnia dużą moc wyjściową nadajnika i wysoką czułość odbiornika, pozwalając na komunikację także w trudnym środowisku. Wszystkie te możliwości zmieściły się w module o wymiarach 26,92 x 15,24 x 2,35 mm, którego pobór mocy wynosi 40 µA w trybie oczekiwania i 5 mA w trybie bezczynności (DTIM = 1). Moduł SPWF04 jest dostępny w dwóch wersjach – z anteną o wysokich parametrach na pasmo ISM (SPWF04SA) lub z wbudowanym złączem U.FL do podłączenia zewnętrznej anteny (SPWF04SC). Moduły uzyskały certyfikaty FCC (USA), CE (UE) oraz IC (Kanada) i są zgodne z normą środowiskową RoHS, dzięki czemu ułatwiają uzyskanie zgody i certyfikatów dla produktów końcowych.

Informacje o zamówieniach i cenach, jak również próbki są dostępne w biurze sprzedaży ST. Szczegółowe informacje na temat modułów można znaleźć na stronie produktu.

O autorze