LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowe mikrokontrolery tinyAVR

Firma Microchip przedstawiła kolejne układy z oferty mikrokontrolerów AVR – trzy nowe modele z rodziny tinyAVR. Nowe mikrokontrolery – seria ATtiny1617 – to kolejne układy AVR wyposażone w układy peryferyjne niezależne od rdzenia (CIP). Ponadto nowe modele mają większą pamięć Flash w porównaniu do układów tinyAVR, oferując pojemność 16 KB. Jednocześnie pozostają kompatybilne pod względem wyprowadzeń i kodu z niedawno wprowadzoną serią ATtiny817. Co więcej, wszystkie układy z tej rodziny są obsługiwane przez internetowe narzędzie Atmel START, które umożliwia prostą konfigurację projektów wbudowanych za pomocą interfejsu graficznego.

Nowe mikrokontrolery zawierają 16 KB pamięci Flash i 256 KB EEPROM oraz 2 KB pamięci RAM. Mieszczą się w obudowach z 14, 20 lub 24. wyprowadzeniami. Układy zachowują najważniejsze możliwości mikrokontrolerów z rodziny tinyAVR, w tym kontroler zdarzeń systemowych (Event System Controller), który pozwala układom peryferyjnym na wzajemną komunikację bez wykorzystania głównego procesora (CPU), a także pozwala dopasować konfigurację mikrokontrolera do konkretnej aplikacji. Wbudowany kontroler układów dotykowych (PTC) upraszcza tworzenie systemów w pojemnościowymi czujnikami dotyku. Inne zintegrowane funkcje obejmują wewnętrzny oscylator 20 MHz, interfejs USART wysokiej szybkości, interfejsy SPI oraz I2C, konfigurowalne bloki logiczne i 10-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC) z wewnętrznym źródeł napięcia referencyjnego. Układy mogą pracować w zakresie napięć od 1,8 do 5,5 V. Technologia picoPower pozwala uzyskać pobór prądu w stanie uśpienia na poziomie 100 nA.

Nowe układy są w pełni kompatybilne ze zintegrowanym środowiskiem programistycznym (IDE) Atmel Studio 7, platformą STK600 oraz Atmel START – darmowym narzędziem internetowym, które pozwala na łatwą konfigurację układów peryferyjnych i oprogramowania.

Nowe mikrokontrolery tinyAVR są już dostępne w postaci próbek i w ilościach masowych.

  • Attiny1617 mieści się w obudowie QFN24
  • Attiny1616 jest dostępny w obudowie QFN20 lub SOIC20
  • Attiny1614 mieści się w obudowie SOIC14

Więcej informacji można uzyskać na stronie produktów.

Autor: Microchip